روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در حال بررسی اعزام نیروهای ویژه این کشور به کی‌یف برای محافظت از سفارت خود در کی‌یف در پایتخت اوکراین است.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز یکشنبه به وقت محلی در گزارشی نوشت: مقامات نظامی و دیپلماتیک آمریکا در حال بررسی امکان اعزام نیروهای ویژه امنیتی به کی یف برای محافظت از سفارت این کشور در اوکراین هستند.

 بر اساس این گزارش، این پیشنهاد، درحالی مطرح می شود که دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از طرفی نمی خواهد نیروی نظامی خود را در اوکراین افزایش دهد و از طرفی نگران تامین امنیت دیپلمات های خود در این کشور است.

این پیشنهاد هنوز به بایدن ارائه نشده است اما اگر وی آن را تایید کند نیروهای ویژه آمریکا برای تامین امنیت سفارت در کی یف مستقر خواهند شد. حضور آنها در اوکراین با اظهارات پیشین بایدن مبنی بر اینکه هیچ نیروی نظامی آمریکایی در این کشور حضور نخواهند داشت مغایر خواهد داشت.

وال استریت ژورنال ادامه داد: دولت آمریکا به دنبال ایجاد توازن میان نگرانی‌ها است. از جمله نگرانی های مقامات آمریکایی در وزارت امور خارجه این است که  یک حضور امنیتی قوی و آشکار در سفارت می‌تواند ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را   تحریک کند.

بر اساس این گزارش، نگرانی دیگر تامین امنیت دیپلمات های آمریکایی است تا  در صورت شروع مجدد درگیری ها در کی یف، آمریکا نیروهای کافی برای خروج آنها را داشته باشد.

روسیه همچنان پایتخت اوکراین را با حملات هوایی یا گلوله باران های موردی هدف قرار می دهد.

در حال حاضر، وزارت امور خارجه  آمریکا تصمیم گرفته است امنیت سفارت خود را با استفاده از سرویس امنیت دیپلماتیک تامین کند.

این در حالی است که یک مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) پیش از این ادعا کرد: آمریکا اکنون قصد ندارد به سفارت خود در اوکراین نیروهای نظامی امنیتی اعزام کند.

این مقام پنتاگون که نامش بیان نشده است، روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: ارتش  این کشور در حال حاضر قصد ندارد هیچ نیرویی به سفارت آمریکا در کی یف که روز چهارشنبه بازگشایی شد، اعزام کند اگرچه ممکن است در آینده نیروهای آمریکایی در این سفارت مستقر شوند.

این مقام آمریکایی اضافه کرد: در حال حاضر، هیچ نیروی امنیتی نظامی آمریکا  برای  تامین نیازهای امنیتی سفارت آمریکا در کی یف در اوکراین حضور ندارد اما این امر ممکن است در طول زمان تغییر کند.

سفارت آمریکا در کی‌یف پایتخت اوکراین پس از سه ماه تعطیلی به دلیل آغاز جنگ در این کشور، روز چهارشنبه فعالیت خود را از سر گرفت.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا نیز این خبر را تایید و اعلام کرد: مردم اوکراین با کمک‌های امنیتی ما از کشور خود در برابر حمله بی‌رحمانه روسیه دفاع کردند و در نتیجه پرچم آمریکا بار دیگر بر فراز سفارت ما در کی‌یف برافراشته شده است.

در اواخر آوریل (اردیبهشت ماه) بلینکن وزیر امور خارجه در سفر به کی‌یف اعلام کرد که آمریکا دیپلمات‌های خود را به اوکراین باز خواهد گرداند.

حضور دیپلمات‌های آمریکایی در لویو پس از سفر وزیر خارجه آمریکا به اوکراین و دیدارش با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری این کشور انجام می‌شود.

پس از آن، دیپلمات‌های آمریکایی هر روز به شهر لویو سفر کرده و در طول شب به لهستان باز می‌گشتند.

رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.