پایگاه خبری آذرتگ گزارش داد، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای خطاب به الهام علی‌اف، همتای آذربایجانی خود در روز استقلال این کشور از شوروی سابق نوشت: امسال ما سی‌اُمین سالگرد روابط دیپلماتیک میان ایالات متحده و جمهوری آذربایجان را جشن می‌گیریم. همکاری ما در تنوع‌بخشی به انرژی و امنیت بین‌المللی در سه دهه گذشته دارد در لحظه‌ای حساس از تاریخ به ثمر می‌نشیند و آذربایجان نقشی کلیدی در کمک به تضمین و ثبات بخشیدن به بازارهای اروپا و جهان ایفا می‌کند.

در این نامه آمده است: حمایت آذربایجان از حق حاکمیت اوکراین و کمک‌های شما (علی‌اف) در حوزه انرژی و انساسی به اوکراین پیام مهمی مخابره می‌کند. همچنین از خدمات حیاتی شما به مقابله جهانی با تروریسم قدردانی می‌کنیم.

بایدن نوشت: اکنون لحظه امیدواری و فرصت مهمی برای ایجاد صلح پایدار در قفقاز جنوبی است. ایالات متحده آماده است تا در تقویت تعاملات دیپلماتیک میان آذربایجان و ارمنستان کمک کرده و همچنین در توسعه اقتصادی، حمل و نقل و ارتباطات فرد به فرد که به شکوفا شدن مناطق دو سوی خزر و قفقاز منجر می‌شود، آذربایجان را یاری رساند. ما همچنان جمهوری آذربایجان را به اتخاذ اقدامات معنادار به سوی حکومت دموکراتیک و اصلاحاتی تشویق می‌کنیم که از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی همه مردم جمهوری آذربایجان محافظت می‌کند.

این رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه نامه خود به همتای آذربایجانی‌اش نوشت: در این دوره بی‌ثباتی جهانی که جنگ روسیه در اوکراین ستون‌های امنیت بین‌المللی را تضعیف می‌کند، ایالات متحده حمایت خود از استقلال و حق حاکمیت آذربایجان را تکرار می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند