دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، روز سه شنبه پس از نشست وزرای دفاع این اتحادیه در بروکسل، با تاکید بر این موضوع که این اتحادیه به تجهیز تسلیحاتی اوکراین ادامه می دهد و اجازه تمام شدن تجهیزات آن را در نبرد با روسیه نخواهد داد، بر رویکرد جنگ طلبانه اعضای اتحادیه اروپا صحه گذاشت.

در حالیکه جنگ روسیه و اوکراین در آستانه ورود به چهارمین ماه خود قرار دارد، کشورهای اروپایی با تجهیز نظامی کی یف تنها به تشدید درگیری ها در اوکراین کمک کرده اند. اتحادیه اروپا به همراهی آمریکا میانه دار تشدید تنش ها بوده و با اقدامات تحریک آمیز مختلف سهم ویژه ای در بغرنج شدن شرایط میان مسکو و کی یف داشته است. اروپا این روزها با حمایت آمریکا تلاش می کند تا با طرح عضویت فنلاند و سوئد در ناتو شرایط را متشنج تر کرده و روسیه را به اقدامات تقابلی وادارند.

فنلاند و سوئد اخیرا اعلام کردند به دلیل تغییر چشم‌انداز ژئوپلیتیک در اروپا که برخاسته از حمله روسیه به اوکراین است، قصد پیوستن به پیمان نظامی ناتو را دارند تا از این رهگذر امنیت کشورشان را تضمین کنند. بنا به قوانین مندرج در پیمان ناتو، اگر یکی از اعضا مورد حمله قرار بگیرد، به منزله حمله به سایر کشورهای عضو ناتو خواهد بود و حمایت نظامی هم پیمانانش را در پی خواهد داشت.

بورل: نمی گذاریم تسلیحات نظامی اوکراین تمام شود

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند