«میشل هرزاگ»، سفیر رژیم صهیونیستی در واشنگتن گفته که از نظر او برای جنگ در اوکراین در آینده نزدیک راهکار دیپلماتیک وجود ندارد. 

هرزاگ گفت: «علی‌رغم تلاش‌های دیپلماتیکمان، من برای جنگ در اوکراین در آینده نزدیک راهکار دیپلماتیک نمی‌بیینم.» این مقام رژیم صهیونیستی مدعی شده که تل‌آویو از زمان آغاز جنگ، مواضع روشنی علیه حمله روسیه اتخاذ کرده است.

میشل هرزاگ در بخش دیگری از اظهاراتش که توسط حساب کاربری المانیتور در توییتر پوشش داده شده در پاسخ به سوالی درباره آنکه جنگ اوکراین چه اثری بر دیدگاه اسرائیل درباره روسیه داشته گفت: «ما عملکرد ارتش روسیه را بیش‌برآورد کردیم. عملکرد آنها چندان چشمگیر نیست. آنها هنوز هم ابرقدرت هستند ولی این اتفاقات احتمالاً بازدارندگی روسیه را تضعیف می‌کند.»

روسیه از روز ۵ اسفند (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو رسماً استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.

روسیه همچنین اعلام کرده  اوکراین به تعهداتش ذیل توافقات مینسک که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل مناقشه‌های موجود میان جدایی‌خواهان و کی‌یف حاصل شده بود عمل نکرده است.

اوکراین ساعاتی بعد از حمله روسیه اعلام کرد تمامی ارتباطات دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده است. کشورهای غربی در واکنش به اقدام نظامی روسیه تا کنون در چندین نوبت تحریم‌هایی را علیه اکثر نهادهای مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی مسکو اعلام کرده و از جمله ارتباط چند بانک این کشور با سامانه پیام‌رسان بانکی سوئیفت را قطع کرده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند