زلنسکی بدون ارائه شواهد در یک پیام ویدئویی گفت: مهاجمان در حال ترک شمال اوکراین هستند. این عقب نشینی آهسته اما قابل دیدن است. در برخی مناطق آن‌ها با درگیری مواضع خود را ترک می‌کنند. 

وی مدعی شد: آن‌ها همه این مناطق را مین گذاری کرده‌اند. خانه‌ها، تجهیزات و حتی اجساد مین گذاری شده‌اند. 

ویاچسلاو چاوس فرماندار چرنیهیو هم روز شنبه نیروهای روسی را به مین گذاری در این منطقه متهم کرد. 

او در تلویزیون ملی گفت: مین‌های زیادی وجود دارند. روستاها پر از مین هستند.

به گزارش ایرنا، دمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین جمعه شب مدعی شد: عقب نشینی برخی نیروهای روسی احتمالا تلاشی برای آمادگی جهت حمله دوباره به دونباس است. 

جنگ در اوکراین اکنون وارد دومین ماه شده و در حالی که رئیس‌جمهور اوکراین از کشته شدن ۱۶ هزار نیروی روسیه خبر می‌دهد، وزارت دفاع روسیه تنها کشته شدن ۱۳۵۱ نفر را تاکنون تائید کرده است. 

همچنین بر اساس آمار سازمان ملل متحد بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مردم اوکراین آواره شده و بیش از یکهزار و ۸۰ نفر از غیرنظامیان در این جنگ جان باخته‌اند. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز ۲۱ فوریه/۲ اسفند ماه با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانتسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. 

وی سه روز پس از آن نیز در ۵ اسفند/۲۴ فوریه آغاز «عملیات نظامی ویژه» علیه اوکراین را اعلام کرد و روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین همچنان ادامه دارد و این روزها وارد دومین ماه خود شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند