زاخارووا سه‌شنبه شب در بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه روسیه منتشر شد، نوشت: آنچه که مربوط به اخراج دیپلمات‌های روسیه می‌شود، این اقدام بدون پاسخ و واکنش شایسته نمی‌ماند و حتما پاسخ مناسب به آن داده خواهد شد.

وی افزود: به مقام‌های مسئول واشنگتن توصیه می‌کنیم به پیامدهای این اقدام مخرب خود فکر کنند. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود تصریح کرد: هر بار که واشنگتن در میدان دیپلماتیک می بازد سعی می کند تلافی کند و از موقعیت این کشور به عنوان میزبان مقر سازمان ملل سوء استفاده می کند. 

وی ادامه داد: روسیه اخراج دیپلمات های خود از مقر سازمان ملل را اقدامی در راستای تیره تر کردن روابط روسیه و آمریکا می داند. 

واسیلی نبنزیا سفیر و نماینده دائم روسیه در سازمان ملل عصر دوشنبه اعلام کرد: آمریکا ۱۲ دیپلمات در نمایندگی دائمی روسیه در سازمان ملل را عنصر نامطلوب اعلام کرده است.

سفیر دولت ولادیمیر پوتین در سازمان ملل در جمع خبرنگاران گفت آمریکا ۱۲ دیپلمات در نمایندگی دائمی روسیه در سازمان ملل را عنصر نامطلوب اعلام کرد و از آنها خواست تا ۷ مارس (۱۶ اسفند) خاک آمریکا را ترک کنند.

نماینده روسیه در سازمان ملل اظهار کرد که اخراج دیپلمات‌های این کشور از نمایندگی روسیه در سازمان ملل نشان می دهد که آمریکا به تعهدات خود بر اساس منشور سازمان ملل و توافق کشور میزبان احترام نمی گذارد.

سفیر و نماینده روسیه در سازمان ملل همچنین این اقدام را یک گام خصمانه دیگر علیه نمایندگی روسیه در سازمان ملل توصیف کرد.

سفیر روسیه در پاسخ به این پرسش که آیا روادید دیپلمات‌های روسیه در آمریکا منقضی شده است؟ گفت که روادید بسیاری از دیپلمات های روسیه در آمریکا تمدید نشده اند. آنها می توانند در آمریکا بمانند و به کار خود در سازمان ملل ادامه دهند اما اگر آمریکا را ترک کنند قطعا نخواهند توانست به این کشور بازگردند زیرا روادید آنها تمدید نمی شود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.