«محمد مهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین لبنان، اتفاقات جاری در اوکراین را «تجربه‌ای بد» توصیف کرد که ناشی از «تحریکات آمریکاست». 

اسماعیلی در پاسخ به سوال المیادین درباره مذاکرات هسته‌ای که در وین در جریان است گفت، «آنچه ایران باید انجام دهد در خصوص مذاکرات هسته‌ای، انجام می‌دهد... ما خواسته‌هایی داریم که اگر محقق شود، می‌توان به توافق رسید». 

اتفاقات اوکراین، تجربه‌ای بد و نتیجه تحریکات آمریکاست

وزیر ارشاد توضیح داد، هنگامی که ایران آن زمان به توافق هسته‌ای رسید، بحران کریمه رخ داد و تأثیری بر ما نگذاشت و اتفاقات اوکراین هم الان همینطور است [و نباید اثری بگذارد]... این مسئله مربوط به آنهاست». 

اسماعیلی افزود: مسئله هسته‌ای ما روشن است. مسیر آن روشن است و در ماه‌های گذشته گام‌هایی را در این مسیر برداشته‌ایم. من این تأثیر بر طرف مقابل را انکار نمی‌کنم اما این تأثیر، بر توافق هسته‌ای نخواهد بود اگر به دست آید».

در بخشی دیگر از این مصاحبه، اسماعیلی با انتقاد از کشورهای غربی دارنده سلاح اتمی گفت، کشورهای غربی که سلاح‌های کشتار جمعی دارند، به کشوری مثل ایران نمی‌خواهند اجازه دهند که از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای استفاده کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی درباره اوضاع اوکراین نیز گفت، «آنچه در اوکراین رخ داده، تجربه بدی است چرا که غربی‌ها نقشی بد ایفا کردند و تحریکاتی انجام دادند که اثرات منفی بر جا گذاشت... می‌شد جلوی اتفاقات را گرفت اما غربی‌ها اجازه این کار را ندادند... این امور است که موضوع گفت‌وگو در منازعه را سخت کرده است». 

این وزیر ایرانی همه طرف‌های نزاع را به گفت‌وگو و استفاده از تجارب گذشته دعوت کرد تا اشتباهات گذشته بار دیگر تکرار نشود. 

می‌شد جلوی اتفاقات اوکراین را گرفت اما غربی‌ها اجازه ندادند

مذاکرات طرفین درگیری در اوکراین (مسکو و کی‌یف) امروز با رسیدن هیأت اوکراینی به بلاروس آغاز شده و قبل از این نیز سازمان ملل هشدار داده بود که اگر بحران اوکراین ادامه یابد، پیامدهایی بد به همراه خواهد داشت. 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند