«ماریا زاخارووا» بر اساس تحلیل برخی از رسانه‌ها دلیل امتناع روسیه از شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ را به شکلی کاملا تحقیرآمیز بیان کرده و روسیه صراحتا شرکت در این کنفرانس را تحریم کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در خصوص شرکت نکردن مقامات روس در کنفرانس مونیخ گفت: «مقامات روسیه به دلایل مختلف در نشست آتی کنفرانس امنیتی مونیخ که در ۱۸ الی ۲۰ فوریه امسال برگزار خواهد شد، شرکت نخواهند کرد.»

زاخارووا با ابراز تاسف از وضعیت فعلی کنفرانس اعلام کرد که در سال‌های اخیر این کنفرانس به طور فزاینده‌ای به یک مجمع فراآتلانتیک تبدیل شده و جامعیت و عینیت خود را از دست داده و مسکو به همین دلیل علاقه خود را بطور محسوسی به کنفرانس از دست داده است.

این کنفرانس در سال ۱۹۶۲ در اوج جنگ سرد از سوی کشور‌های غربی و با هدف رسیدگی به درگیری‌های نظامی برای اولین برگزار شد و به طور سنتی هر سال نیز برگزار می‌شود. در این کنفرانس معمولا ده‌ها تن از سران دولت‌‌ ها، تجار بزرگ، متخصصان امنیتی و دیپلمات‌ها شرکت می‌کنند.

پیش از این دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در جمع خبرنگاران اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قصد ندارد در کنفرانس امنیتی مونیخ در هیچ قالبی (حضوری یا مجازی) شرکت کند.

این کنفرانس با حضور نزدیک به صد وزیر برگزار می‌شود و بر اساس گزارش‌های منتشر شده «کامالا هریس» معاون رئیس‌ جمهور آمریکا، هفته آینده در کنفرانس امنیتی مونیخ همراه با متحدان و شرکای آمریکا حاضر خواهد شد تا درباره جلوگیری از درگیری میان روسیه و اوکراین رایزنی کنند.

در حال حاضر تنش اوکراین و روسیه که از سال ۲۰۱۴ و با الحاق کریمه آغاز شده بود، رو به وخامت گذاشته است، در این میان کشور‌های غربی و به ویژه آمریکا در تلاشند تا روسیه را در حال برنامه‌ریزی برای حمله به کی‌یف نشان دهند؛ ادعایی که بار‌ها از سوی مسکو رد شده است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند