صفری که اکنون به عنوان مغز متفکر بخش عملیاتی تیم دیپلماتیک ایران در حوزه اقتصاد برای مذاکرات احیای برجام در وین شناخته می‌شود، سابقه حضور در مذاکرات هسته‌ای در دولت احمدی‌نژاد را در کارنامه دارد که هدایت تیم ایران بر عهده سعید جلیلی بود.

«بروکراتی برای تمام فصول»، این لقب را می توان به مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه داد. کسی که در کارنامه کاری خود با همه دولت‌ها از جناح چپ تا راست کار کرده است.

مهدی صفری، در هر چهار دولت هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، سمت‌های دیپلماتیک مهمی داشت، از جمله 2 سال به عنوان کاردار سفارت ایران در آلمان ( 1989-1991)، 3 سال به عنوان سفیر ایران در اتریش (1992-1995) و 6 سال به عنوان سفیر ایران در روسیه (1995-2001) خدمت کرده است.

وی در دولت دوم خاتمی، به عنوان نماینده رئیس‌جمهور در مذاکرات رژیم حقوقی دریای خزر حضور یافت. عملکرد وی در این زمینه مدافعان و‌ منتقدان جدی دارد. او‌ در آن سال ها مدافع استفاده از روش‌های ریاضی برای تقسیم دریا بود. ظاهرا در این روش سهم‌ ایران ۲۰ درصد عنوان می شده اما بر اساس یک روایت تأیید نشده‌ این مدل در اجلاس عشق‌آباد دردسر ساز شده است زیرا وقتی محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ‌به آن استناد می‌کند در محاسبات طرف مقابل سهم ایران به چیزی در حدود ۱۱ می رسد. روایت‌هایی که از سوی مدافعان صفری تکذیب می‌شود و‌ صحت آن مشخص نیست.​​​​​

این دیپلمات سپس در وزارت خارجه دولت احمدی‌نژاد ابتدا معاون وزیر خارجه در امور آسیا، اقیانوسیه (۲۰۰۵-۲۰۰۷) و در ادامه معاون او در امور اروپا (۲۰۰۵-۲۰۰۹) بوده است. صفری در سال ۲۰۰۹ به عنوان سفیر در انگلیس معرفی شد، اما یک سال بعد و پس از بدتر شدن روابط دیپلماتیک ایران و انگلیس، به عنوان سفیر ایران در چین (۲۰۱۰-۲۰۱۴) عازم پکن شد. در سال ۲۰۱۴  علی اصغر خاجی، جانشین وی شد.

متن کامل این گزارش را با تیتر «مُهره کلیدی ایران در مذاکرات وین /مردی برای تمام فصول!»‌ در اقتصادنیوز بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند