نیویورک تایمز گزارش داد، مقامات شهر روتردام روز پنجشنبه اعلام کردند که بخشی از پل تاریخی این شهر برداشته می شود تا کشتی سوپر لوکس جف بزوس بتواند از رودخانه این شهر بگذرد و به دریا برسد. این پل با نام "دی هف" نیز معروف است. 

"نتی کروس" سخنگوی شهر روتردام در این باره گفت که قسمت میانی پل 95 ساله کونینگزهاون در تابستان و برای عبور کشتی بادبانی بزوس حذف و در همان روز بازسازی خواهد شد.

"کروس" سخنگوی شهر روتردام  افزود: "کشتی بادبانی بزوس باید بتواند از زیر پل های دیگر روتردام رد شود".

او هیچ تخمینی از هزینه تخریب پل نداشت اما گفت که سازنده کشتی و مالک آن هزینه تخریب و بازسازی پل را می پردازند نه شهروندان روتردام.

این مقام شهری گفت که هیچ تغییر ساختاری در پل ایجاد نخواهد شد و افزود که شهر باید مزایای اقتصادی ساخت کشتی تفریحی در روتردام و میزان مشاغل تولیدی از ساخت کشتی را بسنجد.

شهردار روتردام به خبرگزاری فرانسه گفت که مشاغل و کارآفرینی ایجاد شده در ساخت این کشتی باعث شد تا طرح حذف موقت پل و بازسازی سریع آن شکل بگیرد.

پل تاریخی و معروف Koningshaven در شهر روتردام هلند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

هلند؛ برچیدن پل تاریخی روتردام برای عبور ابرقایق جف بزوس

مقامات دو شرکت آمازون و "اوشنکو" -شرکت هلندی ساخت کشتی سفارشی- که در حال ساخت این کشتی هستند به درخواست ها برای اظهار نظر درباره هزینه، حذف موقت، بازسازی پل یا مقصد نهایی کشتی پاسخ ندادند.

"بوت اینترنشنال" که مقالاتی را در باره صنعت کشتی‌های سوپر لوکس منتشر می‌کند، گزارش داده که این کشتی بادبانی با طول  417 فوت (127.1 متری) در اواخر سال جاری میلادی به بزرگترین کشتی بادبانی جهان تبدیل می شود و در ابعاد از کشتی بادبانی "سی کلود" با طول 109 متر پیشی خواهد گرفت.

سی کلود در سال 1931 ساخته شده و متعلق به یک شرکت سرمایه گذاری مستقر در مالت است.

 بلومبرگ در باره ابر کشتی بادبانی "بزوس" نوشت که ساخت و راه اندازی این کشتی احتمالا 500 میلیون هزینه دارد. بزوس در سال جاری و پس از "ایلان ماسک" مدیر اجرایی تسلا، دومین فرد ثروتمند جهان لقب گرفت.

در حال حاضر کشتی هایی با ارتفاع 130 فوت (39.6 متر) قادر به رد شدن از زیر این پل هستند. این در حالیست که این پل مدت هاست مورد استفاده قرار نگرفته است.

یک راهنمای تور در روتردام که خود را "ادی آی" معرفی کرد، در این باره گفت که این پل توسط "پیتر یوستینگ" معمار هلندی طراحی شده و یک عنصر ثابت در افق روتردام است. او گفت که این پل زمانی برای حل و فصل مسئله ترافیک خطوط ریلی مورد استفاده قرار می گرفت.

این پل که قابلیت بالارفتن به صورت عمودی را دارد از اولین نمونه های خود در هلند است و از روی نمونه هایی در آمریکا کپی شده است.

راهنمای تور در روتردام افزود: تا کنون کشتی‌های بلند قبل از نصب ستون‌ها و ساختارهای بلند خود از زیر پل عبور می‌کردند.

"سیبه تیسن" نویسنده کتاب "پسری که از روی پل پرید" در این باره گفت که این سازه چیزی بیش از یک پل برای مردم روتردام است. او افزود: "این پل یک بنای تاریخی و  هویت مردم روتردام است".

کتاب او درباره مردی از طبقه کارگر است که در سال 1933 از روی پل پریده است.

سوپر کشتی تفریحی- بادبانی جف بزوس در روتردام هلند

هلند؛ برچیدن پل تاریخی روتردام برای عبور ابرقایق جف بزوس

این نویسنده گفت که وقتی مقامات شهری در دهه 1990 سعی کردند پل را به خاطر بی استفاده ماندن، برچینند، اعتراضات بزرگی صورت گرفت. وی تاکید کرد که این پل یادآور روزهای قدیم روتردام است.

او قبل از اشاره به اتهامات علیه آمازون گفت: "فکر می کنم آشفتگی زیاد در باره جف بزوس و مسایل پیش آمده در باره کشتی و پل به همین دلیل است".

وی افزود: "مردم می‌گویند چرا این مرد؟ اینجا (روتردام) یک شهر کارگری است و همه آنها می‌دانند جف بزوس کارگرانش را استثمار می‌کند و مردم می گویند چرا این مرد باید بتواند به خاطر کشتی‌اش پل را خراب کند"؟

حدد 500 نفر از کاربران فیس بوک در روز پنجشنبه اعلام کردند که در رویدادی به عنوان "پرتاب تخم مرغ به سمت ابرکشتی جف بزوس" شرکت خواهند کرد. کسی که به عنوان برگزار کننده این مراسم معرفی شده، از اظهار نظر فوری در این باره خودداری کرد.

یک راهنمای تور در شرکت "تورس بای لوکالز" که گردشگران را به راهنمایان محلی وصل می کند، گفت که تا زمانی که ساکنان روتردام هزینه ها را متقبل نشوند، مشکلات زیادی در تخریب پل وجود ندارد.

نمایی از پل معروف و تاریخی روتردام هلند که قرار است به خاطر عبور کشتی لوکس جف بزوس به صورت موقت برچیده و سپس سرهم شود/ عکس: Alamy

هلند؛ برچیدن پل تاریخی روتردام برای عبور ابرقایق جف بزوس

او گفت: "فکر می‌کنم بیشتر روتردامی ها به خاطر این کشتی از توجه بین الملل برخوردار خواهند شد". 

وی افزود: از سوی دیگر این روند نشانگر ثروت غیرقابل تصوری است که افرادی مانند جف بزوس برای خود ساخته‌اند و هیچ چیز نمی‌تواند مانع تحقق رویا و سرگرمی آنها شود".

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند