وی گفت که روسیه از نزدیک در حال تحلیل پاسخ‌های آمریکا و ناتو به پیشنهادهایش است. پوتین که این سخنان را در جریان کنفرانس خبری مشترک با «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان مطرح می‌کرد، بار دیگر بر خواسته روسیه مبنی بر عدم توسعه ناتو به سمت شرق تاکید کرد.

پوتین گفت: «روسیه به دقت درحال تحلیل پاسخ‌های مکتوب ناتو و آمریکا بوده اما پیشتر نیز آشکار بود که نگرانی‌های اساسی روسیه نادیده گرفته شده است».

رئیس جمهور روسیه گفت: «ناتو به حق کشورها در انتخاب آزادانه اشاره می‌کند اما شما نمی‌توانید امنیت کسی را به بهای امنیت دیگران تقویت کنید».

پوتین ادامه داد: «ما شاهد توجه کافی به سه خواسته کلیدی‌مان نبوده‌ایم که شامل جلوگیری از توسعه ناتو، خودداری از استقرار سامانه‌های تسلیحاتی تهاجمی در نزدیکی مرزهای روسیه و همچنین بازگشت زیرساخت‌های نظامی (شرق) اتحادیه اروپا به شرایط سال ۱۹۹۷ است».

وی تاکید کرد که سامانه‌های پرتاب موشک در رومانی و لهستان، امنیت روسیه را تهدید می‌کند. پوتین گفت: «واشنگتن به دنبال مهار روسیه بوده و از اوکراین به عنوان ابزاری برای این هدف استفاده می‌کند».

رئیس جمهور روسیه اضافه کرد: «واشنگتن به دنبال کشاندن روسیه به جنگ با هدف اعمال تحریم علیه آن است».

آمریکا و متحدان این کشور بارها با فروش سلاح به اوکراین به تنش در این منطقه دامن زده اند. آمریکا در سال‌های گذشته بارها با فروش سلاح به ویژه موشک‌های ضد تانک «جاولین»  در تجهیز ارتش اوکراین و علیه روسیه برآمده است.

دولت انگلیس نیز روز دوشنبه اعلام کرد که برای کمک به اوکراین جهت دفاع از خود در برابر تهاجم احتمالی، سلاح‌های ضد تانک به اوکراین می‌فرستد. «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس به پارلمان این کشور گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم تا سیستم‌های تسلیحات دفاعی ضد زره سبک را به اوکراین ارائه کنیم.»

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند