هدف از این شلیک آزمایشی، ارزیابی انتخابی موشک در حال تولید و استقرار، و همچنین تأیید دقت کلی این سیستم تسلیحاتی بود.

دولت کره شمالی بامداد دوشنبه درباره آزمایش موشکی روز قبل خود توضیحاتی را به رسانه‌ها ارائه کرد.

به نوشته خبرگزاری «یونهاپ» در این بیانیه آمده است: «هدف از این شلیک آزمایشی، ارزیابی انتخابی موشک در حال تولید و استقرار، و همچنین تأیید دقت کلی این سیستم تسلیحاتی بود. این آزمایش، دقت و امنیت و اثربخشی عملیات سیستم تسلیحاتی از نوع هواسونگ۱۲ که در حال تولید است را تایید کرد».

بر اساس این گزارش، «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در زمان انجام این آزمایش موشکی، در محل حاضر نبوده است.

موشک کره شمالی

رسانه دولتی کره شمالی همچنین توضیح داد: «ارتش با در نظر گرفتن امنیت کشورهای همسایه، موشک را در بالاترین سیستم شلیک زاویه از منطقه شمال غربی به سمت دریای شرقی کره پرتاب کرد. داده‌های تصویری جهانی که از فضا با دوربینی در سرجنگی موشک گرفته شده است را در اختیار عموم قرار گرفته است».

ارتش کره جنوبی روز یکشنبه گفته بود این موشک از استان شمالی جاگانگ شلیک شده و حدود ۸۰۰ کیلومتر را در ارتفاع ۲۰۰۰ کیلومتری پرواز کرده است. این در حالی است که موشک هواسونگ-۱۲ دارای بُردی به مسافت ۴۵۰۰ کیلومتر است.

پیونگ‌یانگ پیش از این نیز اعلام کرده بود که روز چهارشنبه دو فروند موشک، کروز دوربُرد و هدایت‌شونده تاکتیکی سطح به سطح را آزمایش کرده و رهبر این کشور نیز از کارخانه محل تولید این تسلیحات بازدید کرده است. 

این هفتمین آزمایش موشکی کره شمالی طی یک ماه جاری بود؛ رقمی که از تمام آزمایش‌های موشکی این کشور در سال ۲۰۲۱ بیشتر است.

پیش از این کیم به به مقامات این کشور دستور داده بود تا از سرگیری فعالیت‌های موقتاً تعلیق شده را بررسی کنند. پیونگ‌یانگ از اواخر سال ۲۰۱۷ یک تعلیق خودخواسته برای آزمایش‌های اتمی و موشک‌های بالستیک قاره‌پیما اعمال کرده است.

این مطلب برایم مفید است
76 نفر این پست را پسندیده اند