تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه ۹۰ ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است. 

۴ دی ۱۳۵۱؛ روابط ایران و رومانی گسترش می‌یابد

رهبران ایران و رومانی دیروز با مبادله تلگرام‌هایی در پایان دیدار ۲۲ ساعته نیکلای چائوشِسکو، رئیس جمهوری رومانی جای شک و تردید باقی نگذاشتند که توسعه مناسبات دوستی و همکاری میان ایران و رومانی به نفع دو ملت و به سود صلح و تشریک مساعی بین المللی خواهد بود.

در پایان دیدار نیکلای چائوشِسکو اعلامیه مشترکی نیز انتشار یافت که در آن تایید شد که شاهنشاه دعوت مجدد رئیس‌جمهوری رومانی را برای دیدار از رومانی با کمال مسرت پذیرفته‌اند و تاریخ این دیدار که در سال‌جاری مسیحی انجام می‌شود بعدا تعیین خواهد شد.

طرفین تمایل خود را دال بر مشارکت آتی خویش در جهت توسعه مناسبات نوین بین کلیه دولت‌ها بر مبنای تساوی و احترام ملل نسبت به یکدیگر و آرامش و امنیت بین‌المللی اعلام داشتند.

۲۴ دی ۱۳۷۱؛ افزایش قیمت نفت در پی حمله متحدین به عراق

در پی اعلام خبر حمله نیروهای آمریکایی و متحدین این کشور به عراق، قیمت نفت در بازارهای جهانی ۴۰ سنت افزایش یافت.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال به ۱۷ دلار و ۴۰ سنت رسید. صبح دیروز قیمت‌ها حدود ۱۷ دلار بود که ۲۰ سنت نیز کاهش یافته بود.

متن کامل این گزارش را با تیتر «تصمیم مهم بانک مرکزی درباره موسسات مالی و اعتباری بدون مجوز»‌ در اقتصادنیوز بخوانید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.

10 نفر این پست را پسندیده اند