پشت‌پرده ویدئوی جنجالی درباره هواپیمای اوکراینی چیست؟

چند روز پیش ویدیویی در فضای مجازی مبنی بر گفت‌‎وگو با تعدادی از جوانان درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی منتشر شد که باعث بازخوردها و واکنش‌های گسترده‌ای در سطح فضای مجازی از جانب طیف‌های مختالف مردم شده بود.

افرادی که در این ویدیو با آن‌ها مصاحبه شده است به طور واضح می‌گویند که اتفاقی که برای هواپیمای اوکراینی افتاد، انتخاب بین بد و بدتر بود و اگر چنین اتفاقی نمی‌افتاد ۵۰۰۰ نفر در ایران کشته می‌شدند و بین کشته‌شدن ۲۰۰ نفر با ۵۰۰۰ نفر، قطعا انتخاب ما ۲۰۰ نفر است.

شقایق امینی، یکی از کسانی‌که در این ویدیو حضور داشته است ابعاد تازه‌ای در خصوص این را بازگو می‌کند.

خانم امینی! چطوری این مصاحبه از شما گرفته شد و چه چیزی از شما خواسته شد که در این گفت‌وگو بگویید؟

من در مورد کسانی حرف زدم که در دانشگاه ما بودند و دانشگاه ما به دلیل این قضیه عزادار شد. بنده در نزدیکی خیابان انقلاب منتظر دوستم بودم که چند نفر جلوی من را گرفتند و گفتند که به مناسبت سالگرد هواپیمای اوکراینی در حال تهیه یک مصاحبه تصویری با مردم هستیم و اگر لطف کنید به چند سوال پاسخ دهید. من هم چون منتظر دوستم بودم و وقت کافی داشتم، قبول کردم. یک تبلت به من دادند و از من خواستند که یک ویدئو را پلی کنم و به من گفتند که فرض کن تو جای آن شخص هستی و به ما بگو در آن لحظه چه تصمیمی می‌گرفتی؟ حالا ویدئو به این صورت بود که شما وقتی در رادار یک نقطه قرمز می‌بینی و آن را یک خطر تلقی می‌کنی، الان باید تصمیم بگیری که آیا می‌خواهی او را هدف قرار دهی یا خیر؟ اگر هدف قرار دهی یکسری مسائل و اگر قرار ندهی یکسری مشکلات دیگر به ‌وجود خواهد آمد و تعداد افراد بیشتری کشته خواهند شد؛ الان باید تصمیم بگیری که کشتن ۲۰۰ نفر معقول‌تر است یا کشته‌شدن ۵۰۰۰ نفر؟

جواب شما چه بود؟

بنده گفتم چرا اصلا باید ۲۰۰ نفر کشته شود؟ من این را هم گفتم که موشک اول اصلا خطای انسانی بوده است اما موشک دوم چی؟ هیچ جوابی برای این قضیه دارید؟ چرا این حرف‌هایی که ما زدیم در این مصاحبه آورده نشده است و فقط بخش‌هایی که اصرار به گفتن ما داشتند را در آن لحاظ کردند؟ بنده بارها تاکید کردم اگر با همین شرایط امکان داشت جان چند میلیون نفر دیگر به خطر بیفتد، مقداری منطقی‌تر است. جالب است این افراد اصرار داشتند که ما حتما بگوییم که اگر ما هم بودیم به سمت هواپیما موشک شلیک می‌کردیم و من می‌گفتم اگر پای جان ۱۰ میلیون نفر دیگر باشد مقداری منطقی‌تر است اما این افراد اصرار داشتند نه، همین یک جمله که ما می‌گوییم را باید بگویی.

چه احساسی دارید؟

بنده بسیار زیاد از این اتفاق ضربه خوردم و همین الان باید پاسخوی بسیاری از نزدیکانم باشم که می‌پرسند این چه حرف‌هایی بود که زدی. بنده صراحتا اعلام می‌کنم این افراد همه مصاحبه را تقطیع کرده و هر آنچه که دوست داشتند به زور و اصرار از زیر زبان ما با کلی داستان و تئوری‌ریختن بیرون کشیدند. بنده هیچ تمایلاتی به این اشخاص ندارم و همه آن گزارشی که از ما تهیه شده است را قویا تکذیب می‌کنم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.