نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) رشد ۵۵ درصدی را در سال ۲۰۲۱ تجربه کرد و به این ترتیب رکورد بیشترین رشد سالانه را در یک دهه گذشته به ثبت رساند. نفت برنت حوزه دریای شمال هم با رشد ۵۰ درصدی، بیشترین رشد سالانه از سال ۲۰۱۶ را در کارنامه خود ثبت کرد.

حالا سرمایه‌گذاران نگاهشان به چشم‌انداز بازار نفت در سال جدید میلادی است. از سویه‌های احتمالی و جدید کرونا گرفته تا نشست‌های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، همگی می‌توانند بازار نفت را طی هفته‌های آتی دستخوش تحولات کنند.

یکی دیگر از رکوردهای سال 2021 مربوط به نفت خام آمریکاست که توانست سال را با طولانی‌مدت‌ترین تولید متناوب فصلی از سال 1983 تا کنون به پایان برساند. البته چیزی نمانده بود که خبر انتشار سویه جدید کرونا با عنوان اومیکرون در اواخر ماه نوامبر این رکورد را خراب کند اما افزایش تقاضا برای نفت خام، شرایط را به نفع این رکورد پیش برد.

خوشبینی‌ها به بازار صعودی نفت فعلا ادامه دارد و انتظار می‌رود روند بهبود در ساختار بازار تداوم داشته باشد. ژیوانی استانوو، تحلیل‌گر بازار کالا در یوبی‌اس (شرکت خدمات مالی و بانکداری سوئیسی) معتقد است 2021 سال خوبی برای نفت بوده و در ادامه، رشد تقاضا به بهبود بازار این کالا کمک خواهد کرد. او تاکید دارد که در سال 2022، بازار نفت وابستگی زیادی به تصمیم‌های اوپک‌پلاس خواهد داشت.

هفته آینده اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت به اضافه روسیه، دور هم جمع خواهند شد تا درباره میزان تولید نفت در ماه فوریه (ماه بعد) رایزنی کنند. در ضمن در این نشست، دبیرکل جدید اوپک هم انتخاب خواهد شد.

متن کامل این گزارش را با تیتر «سورپرایز ونزوئلا برای بازار نفت /سال روشنِ طلای سیاه»‌ در اقتصادنیوز بخوانید.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند