سید احمد خاتمی امام جمعه تهران در خطبه اول نمازجمعه خود گفت: محبت اهل بیت(ع) و توسل به آن حضرات هنجار بین المللی مسلمانان و شیعه و سنی است.

خاتمی با اشاره به آیه ۳۵ سوره مائده گفت: در این آیه آمده است یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَةَ وَجَاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ؛ در این آیه سه دستور درباره سبک زندگی قرآنی آمده است. دعوت اول، دعوت به تقوا است. حریم نگهداری برای خداوند در همه عرصه ها مصداق تقوا است. در زندگی سیاسی و اقتصادی و فردی باید خداوند را حاضر و ناظر دید. خداوند ما را می بیند، چه بازرس گزارش بدهد و چه گزارش ندهد. تقوا یعنی این باور را داشته باشیم که خداوند ناظر ما است.

وی افزود: دستور دوم این است که وسیله ای برای تقرب بجوییم و دستور سوم جهاد و تلاش در راه خدا است. جهاد محدود به نظامی نیست. یک بعد آن جهاد فرهنگی است. جهاد تبیینی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند از مصادیق این جهاد است. جهاد اقتصادی نیز از مصادیق این جهاد است. جهاد سیاسی به این معنا است که در عرصه به گونه ای عمل کنید که در داخل و خارج مقتدر باشیم.

امام جمعه تهران گفت: وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَةَ، یادآور می شود که باید دنبال وسیله ای باشیم که ما را به خداوند نزدیک کند. نماز، زکات، حج، صله رحم و همه کارهای خوب از مصادیق این وسیله ای است که مولا در خطبه ۱۱۰ نهج البللاغه فرموده است. از مصادیق این وسیله توسل است. افراد دارای آبرو نزد خداوند را به درگاه خداوند ببریم و بگوییم خداوند ما که آبرو نداریم اما فاطمه زهرا و امیرالمومنین علیهما السلام آبرو ندارند. ما آنها را آوردیم که ما را ببخشید. این توسل ریشه قرآنی و روایی دارد.

وی تصریح کرد: در سوره نساء آیه ۶۴ آمده است: وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جَاءُوکَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوَّابًا رَحِیمًا. معنای این آیه توسل است. در سوره یوسف آیه ۹۷ و ۹۸ برادران یوسف می گویند ما بد کردیم و از پدر می خواهند واسطه شود تا خداوند آنها را ببخشد. توسل با شرک از زمین تا آسمان فاصله است. کسی علی و پیامبر را نمی پرستد. ما به پیامبری توسل می جوییم که در نماز می گوییم اشهد ان محمدا عبده و رسوله. بیست و شش روایت در باب توسل از پیامبر و معصومین رسیده است.

وی تصریح کرد: این روایت در منابع اهل سنت آمده که شخصی از پیامبر(ص) خواست برای او دعا کند که بیماری او را شفا دهد. حضرت به او فرمود اینگونه دعا کنید: «اللَّهمَّ إنِّی أسألُکَ وأتوجَّهُ إلیکَ بنبیِّکَ محمدٍ صَلَّى اللَّهُ علیْهِ وعلى آلهِ وسلَّمَ نبیِّ الرحمةِ ، یا محمدُ إنِّی أتوجَّهُ بکَ»

عضو شورای نگهبان رهبری افزود: محبت اهل بیت هنجار بین المللی شیعه و سنی است. امامان اهل سنت توسل پیدا کرده و اهل بیت را تجلیل و تکریم کرده اند. این ایام هم عطر فاطمه دارد. مکرر پیامبر سینه او را می بوسید. شخصی فرمود یا رسول الله پدرها با فرزندان اینگونه برخورد نمی کنند. فرمود فاطمه بوی بهشت می دهد. هر وقت دلم برای بهشت تنگ می شود فاطمه را می بویم.

وی گفت: حضرت امیر مطلبی دارد که روضه است. فرمود یا رسول الله امانتی را که به من دادی به تو برمی گردانم.

مجازات ترامپ انتقام نهایی خون حاج قاسم است

سید احمد خاتمی امام جمعه تهران در خطبه دوم نمازجمعه خود گفت: خارج شدن آمریکا از افغانستان نتیجه خون حاج قاسم سلیمانی بود و انتقام نهایی محاکمه همه عاملان این جنایت است.

خاتمی گفت: تریبون نماز جمعه تریبون مردم است. خطیب جمعه وظیفه دارد درد مردم را بگوید. این گرانی‌های سرسام‌آور غم جانکاه مردم است. این مردم عزیز هستند و عزت و آقایی دارند. رنج دارد که مردی بیرون بیاید و شرمنده خانواده خود شود. می‌دانم که مسئولان دارند تلاش می کنند این درد را بکاهند. اما تقاضا می کنم بر تلاش خود بیفزایید و آبرومندانه از شما می خواهم تلاش خود را سرعت ببخشید قبل از اینکه کمر افرادی زیر این بار بشکند.

وی افزود: بی انصافی است که از سخت کوشی رئیس محترم جمهور و مسئولان تشکر نکنم. رئیس جمهور ایام کاری و غیرکاری به خدمت مشغول هستند.

امام جمعه تهران گفت: دیروز روز نهم دی بود. این روز به روز بصیرت و میثاق با ولایت نامیده شده است. روز بصیرت است چون مردم هدف فتنگران را فهمیدند. فتنه گران نظام ولایی و سقوط آن را هدف قرار داده بودند. هشت ماه از خرداد و تا دی تا توانستند اختشاش آفریدند و تا توانستند دروغ گفتند. به دروغ گفتند فلان فرد را سوزاندند و برای آن هم اشک تمساح ریختند. خودش پیدا شد و گفت چه سوزاندنی؟ سرمایه مردم پای صندوق رای سوزاندند. پیشانی امام جماعت را شکستند. به عاشورای مردم هجمه کردند و سردسته آنها گفت مردمان خداجوی و مومن.

وی تصریح کرد: مردم فهمیدند که دیگر قصه، قصه اعتراض به انتخابات نیست. اختشاش با حمایت رئیس جمهور آمریکا و اسرائیل است. مردم به صحنه آمدند و این معنای بصیرت است. میثاق با ولایت بستند و سفره فتنه گران را برای همیشه بستند.

عضو شورای نگهبان رهبری افزود: دو مطلب در این حماسه در سراسر کشور چشم گیر بود. در این مراسم جز عکس امام و رهبری عکس هیچ کسی نبود. و شعار این بود که این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده بود. شعار دیگر هم این بود که ما اهل کوفه نیستم علی تنها بماند. دیروز در ۸۰۰ شهر و شهرستان این میثاق را تکرار کردند. در همه شهرها قطع نامه خواندند و روح همه قطعنامه ها این بود که ما تا آخرین قطره خون پای این انقلاب ایستاده ایم.

 

خاتمی گفت: سیزده دیماه دومین سالگرد شهادت قهرمان امت اسلام حاج قاسم سلیمانی است. ما دو حاج قاسم داشتیم. یکی حاج قاسمی که زنده بود. نام او رمز شجاعت و مقاومت بود. آمریکایی ها گفته بودند که حداقل ده سال طول می کشد تا دولت داعش از موصل بیرون رود. اما این بزرگ گفت سه ماه دیگر خبر از دولت داعش نیست.

وی افزود: اما شهید حاج قاسم هم داشتیم که کاری کارستان به پا کرد و معرکه کرد. آن تشییع جنازه دهها میلیونی در ایران و عراق یک مانور و رزمایش بود. خون پاکش در افغانستان کلک آمریکا کند و به زودی نیز کلک آنها در عراق کنده می شود. طلیعه پیروزی در یمن به برکت آن خون آشکار است. ایران با حمله به عین الاسد سیلی آبداری به آمریکا زد. تعداد زیادی به درک واصل شدند اما سانسور شد. اما انتقام نهایی مجازات تمام عاملان و مشاوران و به خصوص ترامپ است.

امام جمعه تهران گفت: اسرائیل به سوریه حمله کرده و انبار دارویی و مواد غذایی را زده است. رژیم صهیونیستی یعنی تجاوز دائم و این رژیم به فضل خدا سرنوشتی جز نابودی نخواهد داشت و ان شاء الله قبل از بیست و پنج سالی که رهبری فرمود این رژِیم جعلی نابود خواهد شد.

امام جمعه تهران گفت: رزمایش پیامبر اعظم را داشتیم. سیاست ما تهاجم نیست. سیاست ما بازدارندگی است. نظامیان خارجی گفته اند شانزده موشک شلیک شده که چهارتای آن به اسرائیل خواهد رسید. اگر اسرائیل خیالی برای ایران داشته باشد روز آنها با همین موشکها تبدیل به شام سیاه می شود.

خاتمی تصریح کرد: همچنان دستور العملهای بهداشتی را رعایت کنید. می طلبد تا آخرین روزی که این ویروس در کشور هست این دستورالعملها رعایت شود. امیدواریم با رعایت اینها از زبان مسئولان خبر بشنویم که این ویروس منهوس گورش را گم کرده است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند