منابع خبری از درگیری لفظی و فیزیکی در جریان نشست امروز (سه‌شنبه) پارلمان اردن برای بررسی موضوع اصلاح قانون اساسی این کشور خبر دادند.

سایت خبری العین الأخباریه اعلام کرد که درگیری لفظی و فیزیکی اعضای پارلمان اردن منجر به تعویق جلسه پارلمان برای بررسی اصلاح قانون اساسی این کشور شد.

طبق این گزارش، جلسه امروز پارلمان اردن برای بررسی موضوع اصلاح قانون اساسی شاهد درگیری‌های شدید میان نمایندگان مختلف بود؛ طوری که عبدالکریم الدغمی، رئیس پارلمان تلاش کرد تا آنها را آرام کند و به این درگیری‌ها پایان دهد؛ اما در نهایت و به دنبال ادامه درگیری‌ها ناگزیر به تعویق جلسه شد.

درگیری فیزیکی در جلسه پارلمان اردن درباره بررسی اصلاح قانون اساسی

الدغمی همچنین پیش از تعویق نشست، سه نماینده را از صحن پارلمان اخراج کرد.

درگیری فیزیکی در جلسه پارلمان اردن درباره بررسی اصلاح قانون اساسی

العین الأخباریه همچنین گزارش داد که درگیری فیزیکی میان نمایندگان با اعلام تعویق جلسه پایان نیافت و برخی از نمایندگان همچنان به ضرب و شتم یکدیگر ادامه دادند و دوربین خبرنگاران برخی از این صحنه‌های درگیری را ثبت کرده‌اند.

کمیسیون حقوقی پارلمان اردن در راستای درخواست کمیته به روزرسانی ساختار سیاسی این کشور طرح اصلاح قانون اساسی اردن را تصویب کرد.

درگیری فیزیکی در جلسه پارلمان اردن درباره بررسی اصلاح قانون اساسی

این کمیسیون تصویب کرد که از نام "شورای امنیت ملی" به جای "شورای امنیت میهنی و سیاستی و خارجی" استفاده شود و عبدالله دوم، پادشاه اردن رئیس این شورا نباشد تا وی به عنوان شخصی که در رأس قدرت قرار دارد از اختلافات سیاسی دور نگه داشته شود.

کمیسیون حقوقی پارلمان اردن همچنین به منظور حمایت از ایفای نقش و مشارکت جوانان اصلاحاتی را در قانون احزاب و انتخابات را تصویب کرد که شامل کاهش سن نامزدهای پارلمان به ۲۵ سال، حمایت از مشارکت زنان، فعال کردن قوانین برای توسعه کار حزبی و دور نگه داشتن آن از نفوذ سرویس‌های امنیتی می‌شود.

درگیری فیزیکی در جلسه پارلمان اردن درباره بررسی اصلاح قانون اساسی

کمیته به روز رسانی ساختار سیاسی اردن اوایل مهر ماه پیشنهاداتی را درباره اصلاحات قانون اساسی و ایجاد فضای مناسب برای افزایش نقش زنان و جوانان در عرصه دولتی ارائه داده بود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.

2 نفر این پست را پسندیده اند