مسکو تایمز، دادگاهی در مسکو امروز (جمعه) گوگل را به پرداخت ۷.۲ میلیون روبل (معادل ۹۸.۴ میلیون دلار) جریمه کرد.

امروز (جمعه) دادگاهی در مسکو، هلدینگ آلفابت که گوگل از زیرمجموعه‌های آن محسوب می‌شود را به دلیل حذف نکردن محتوایی که روسیه غیرقانونی می‌دانست جریمه کرد. این جریمه درپی شکایت «روسکومنادزور»، دیده‌بان ارتباطاتی روسیه از گوگل صادر می‌شود.

این شرکت آمریکایی قبلاً به همین دلیل در روسیه جریمه شده بود، اما این جریمه جدید بزرگ‌ترین جریمه‌ای است که تاکنون وضع شده است.

خبرگزاری روسی اینترفاکس گزارش داد که این جریمه از درصدی از درآمد سالانه گوگل محاسبه شده است و تقریباً برابر با ۵ تا ۱۰ درصد درآمد سالانه گوگل در روسیه است. این اولین بار است که در روسیه، جریمه‌ای براساس گردش مالی سالیانه برای یک شرکت بزرگ فناوری اعمال می‌شود.

از سوی دیگر، گوگل نیز اعلام کرده است پیش از هرگونه اقدامی، تصمیم دادگاه مسکو را به دقت بررسی خواهد کرد.

افزون بر این «متا» شرکت مادر فیسبوک نیز به دلیل عدم حذف محتوای ممنوعه از سوی روسیه ۲۷ میلیون دلار جریمه شد. برای شبکه اجتماعی توییتر نیز به همین دلیل، جریمه ۴۰ هزار دلاری صادر شده است.

روسیه پیش‌تر اعلام کرده بود شرکت‌های فناوری محتوای مطالب خود را به طور مناسبی تعدیل نمی‌کنند و در امور داخلی روسیه دخالت می‌کنند. در ماه مارس سال جاری میلادی نیز، سازمان ناظر بر ارتباطات روسیه به توییتر هشدار داد درپی عدم حذف حدود ۳ هزار پست مربوط به خودکشی و مواد مخدر، دسترسی به این شبکه اجتماعی در روسیه کند خواهد شد.

شرکت مادر فیسبوک، واتس‌اپ و اینستاگرام نیز پیش‌تر به دلیل تقض محتوا مجموعاً ۱.۲ میلیون دلار جریمه شده بودند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.

1 نفر این پست را پسندیده اند