کنسولگری روسیه در شهر لویو اوکراین هدف حمله قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در پی این حادثه، وزارت امور خاره روسیه، کاردار سفارت اوکراین در مسکو را در اعتراض به این حمله احضار کرد.

مسکو این حمله را «حادثه‌ای خطرناک» توصیف کرده و افزوده که مسکو از مقام‌های اوکراینی انتظار دارد تا بابت این حادثه عذرخواهی کنند.

مقام‌های وزارت خارجه روسیه این حمله را در نتیجه تحریک نفرت و روسیه هراسی در اوکراین دانسته‌اند.

این حادثه در حالی روی می‌دهد که «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز هشدار داده بود که سیاست کشاندن اوکراین به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با استقرار احتمالی سامانه‌های موشکی تهاجمی در نزدیکی مرزهای روسیه مخاطرات نظامی را تا یک درگیری گسترده در اروپا ایجاد می‌کند. 

وی افزود: سیاست کشاندن کی‌یف به ناتو با چشم‌انداز ظهور سامانه‌های موشکی تهاجمی در نزدیکی مرزهای ما، خطرات امنیتی غیرقابل قبولی برای روسیه ایجاد می‌کند و خطرات نظامی جدی را برای همه طرف‌های درگیر تا درگیری در مقیاس بزرگ در اروپا بوجود می‌آورد. 

در تاریخ ۱۷ دسامبر بود که وزارت خارجه روسیه پیش‌نویس معاهدات امنیتی با آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را منتشر کرد. این تضمین‌ها به‌صورت خاص گسترش بیشتر ائتلاف ناتو به شرق و ورود کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق به آن را مردود می‌داند. این پیش‌نویس همچنین امکان ترک هرگونه فعالیت نظامی در اوکراین، سایر کشورهای اروپای شرقی و همچنین در قفقاز و آسیای مرکزی توسط بلوک را فراهم می‌کنند.

پیش از این،  «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه با بیان اینکه کشورش جایی برای عقب‌نشینی از موضع خود درخصوص اوکراین ندارد، گفت اگر غرب مسیر تقابل‌جویانه با مسکو را کنار نگذارد، روسیه نیز مجبور است پاسخ سختی به آنها بدهد. 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.