سیدعلی یزدی خواه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به عنوان سخنران پیش خطبه نماز جمعه امروز تهران در ارتباط با طرح صیانت از فضای مجازی گفت:‌ 25 سال است اینترنت وارد کشور شده، اما هیچ قانونی درباره نحوه استفاده از آن تدوین نشده است. ضریب نفوذ اینترنت که روزی کمتر از یک درصد بود به بالای 85 درصد رسیده و اکثر کشورهای دنیا در ارتباط با نحوه استفاده از اینترنت قانون دارند، اما کشور عزیز ما قانون منظمی ندارد که شبکه های اجتماعی چگونه فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه در اولین ماه فعالیت مجلس یازدهم، رهبر انقلاب اسلامی تذکر دادند که باید به بحث فضای مجازی پرداخته شود،‌ گفت:‌مسئول آسیبی که خانواده‌ها و کودکان در فضای مجازی می‌بینند، کیست؟ در فضای مجازی انواع محتواها وجود دارد و هیچ عقل سلیمی نمی‌گوید ما در این رابطه به قانون نیاز نداریم و مجلس با شروع دوره یازدهم به این موضوع ورود پیدا کرد و هزاران نفر ساعت‌ها کار کردند و محتوایی را تهیه کردند که در حال بررسی است و دوباره به مرکز ‍پژوهشهای  مجلس ارسال شده است.

یزدی خواه با بیان اینکه ابهاماتی مثل فیلترینگ و محدود کردن فضای مجازی در طرح صیانت وجود ندارد، خاطر نشان کرد: مردم باید در مقابل آسیب‌های فضای مجازی مصونیت داشته باشند و به همین دلیل مجلس مصمم شده که بحث قانون را دنبال کند. اینترنت یک تیغ دو دَم است، هم می‌تواند یک فرصت باشد و هم یک تهدید و آسیب‌هایی را وارد کند کما اینکه تا الان نیز آسیب‌هایی را وارد کرده و ارزش‌ها و سبک زندگی فرزندان‌ ما با اینترنت تغییر کرده است.

یزدی خواه

نماینده مردم تهران با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی خارجی اگر تحت ضوابط نباشند بالاترین ضربه را به امنیت ملی ما می‌زنند و ارزش‌های ما را به سخره می‌گیرند، گفت: این طرح چون هنوز آماده نشده در رسانه‌ها و افکار عمومی خیلی مطرح نشده است. ما در مجلس به دنبال ارزان کردن اینترنت و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات هستیم و می‌خواهیم شرکت‌های دانش‌ بنیان داخلی را تقویت کنیم.

وی همچنین با اشاره به روز جهانی حقوق بشر خاطرنشان کرد:‌ در شبکه‌های اجتماعی خارجی که مدعی حقوق بشر هستند هر جا سخن حق زده می‌شود بلافاصله طرف را بیرون می‌کنند به همین دلیل ما می‌گوییم شبکه‌های اجتماعی داخلی باید قدرتمند و اثرگذار باشند.

یزدیخواه در پایان تاکید کرد:‌ اینکه فضای مجازی را ول کنیم افتخار ندارد و باید آن را مدیریت کرد و نباید آن را در اختیار دشمن گذاشت تا از طریق آن توطئه کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند