به گزارش  اسپوتنیک، «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا از برنامه ریزی برای تشکیل جلسه‌ای با حضور مقامات روسیه و کشورهای عضو ناتو برای گفتگو درباره نگرانی‌های مسکو، از جمله گسترش ناتو به شرق خبر داد.

بایدن در این ارتباط از برگزاری نشستی خبر داد که شامل «حداقل چهار عضو ناتو و روسیه می شود» و انتظار می‌رود در این نشست «درباره نگرانی‌های روسیه در رابطه با ناتو بحث و گفتگو شود» است. بایدن این خبر را یک روز پس از تماس ویدئویی با «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد.

بایدن روز چهارشنبه در سخنان خود در کاخ سفید با تاکید بر اینکه ایالات متحده به طور یکجانبه از زور علیه روسیه استفاده نخواهد کرد، خاطرنشان کرد که واشنگتن به اعزام نیرو در میانه تنش روسیه و اوکراین حتی فکر نمی‌کند.

بایدن گفت: «این ایده که ایالات متحده به طور یکجانبه علیه روسیه اقدام کند، در دستور کار نیست، اما در صورت تهاجم روسیه، این اقدام عواقب شدیدی در پی خواهد داشت.»

بایدن در مورد گفتگوی خود با رئیس جمهور روسیه گفت که به پوتین اعلام کرده است که در صورت «تهاجم روسیه به اوکراین» عواقب اقتصادی شدیدی در انتظار روسیه خواهد بود و افزود که او «کاملاً مطمئن است» که همتای روس خود این پیام را دریافت کرده است.

پوتین و بایدن روز سه‌شنبه به مدت دو ساعت گفتگو کردند و رسانه‌ها اعلام کردند که رئیس‌جمهور آمریکا در این گفتگو به همتای روس خود هشدار داده است که ایالات متحده و متحدانش «در صورت تنش نظامی روسیه با اوکراین، از طریق اقدامات اقتصادی و دیگر اقدامات قوی به چنین اقداماتی پاسخ خواهند داد».

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند