«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا شامگاه چهارشنبه اعلام کرد نشستی را با حضور روسیه و اعضای پیمان آتلانتیک شمالی برگزار خواهد کرد و به‌صورت یک‌جانبه به این کشور حمله‌ نظامی نخواهد کرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، بایدن یک روز پس از تماس ویدئویی با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه اعلام کرد، نشستی با حضور روسیه و اعضای ناتو انجام خواهد شد تا به نگرانی‌های مسکو رسیدگی شود.

رئیس جمهور آمریکا افزود، کشورش به‌صورت یک‌جانبه از نیروی نظامی علیه روسیه استفاده نخواهد کرد و استقرار نیروهای آمریکایی به‌عنوان فشار برای رسیدن به راه‌‌حلی برای درگیری‌های روسیه و اوکراین استفاده نمی‌کند.

او در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره اعزام نیروی نظامی به اوکراین گفت: «این گزینه روی میز نیست. ما ما به متحدان خود در ناتو در صورت مورد حمله قرار گرفتن، تعهد اخلاقی و حقوقی داریم و این یک تعهد مقدس است اما این تعهد به اوکراین تعمیم پیدا نمی‌کند».

رئیس دولت آمریکا گفت، چنین اقدامی «به این بستگی دارد که سایر کشورهای عضو ناتو بخواهند چه کاری انجام دهند».

او مدعی شد در صورت حمله روسیه به اوکراین «احتمالاً از ما خواسته شود که حضور خود را در کشورهای ناتو تقویت کنیم تا  به‌طور اخص به بخش شرقی [این اتحاد] تضمین داده شود. علاوه بر این، به‌طور شفاف اعلام کرده‌ام که ما قابلیت‌های دفاعی را برای اوکراینی‌ها فراهم می‌کنیم».

بایدن همچنین درباره تماس تصویری با پوتین مدعی شد به او هشدار داده که اگر «روسیه به اوکراین حمله کند»، با تحریم‌هایی بی‌سابقه مواجه خواهد شد.

پوتین نیز امروز (چهارشنبه) در نشستی خبری اعلام کرد پس از این گفت‌وگو احتمال تداوم رایزنی‌ها با طرف آمریکایی وجود دارد و مسکو پیشنهادات خود درباره تنش در مرزهای اوکراین را ظرف یک هفته به واشنگتن ارائه می‌کند.

پوتین گفت: «ما دلایلی داریم که باور داشته باشیم در صورت عضویت اوکراین در پیمان ناتو، تسلیحات بیشتری دریافت خواهد کرد».

او در ادامه تأکید کرد، روسیه یک سیاست خارجی صلح‌جویانه را دنبال می‌کند اما حق دفاع از امنیت میان‌مدت و درازمدت خود را دارد و این در حالی است که ماهیت ناتو تخاصم علیه روسیه است.

در پی تماس روسای جمهور روسیه و آمریکا، کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرده است که پوتین به بایدن اعلام کرد که واشنگتن با متوجه کردن تمام تقصیرها به سوی طرف روسی در بحران کنونی با اوکراین، مرتکب اشتباه شده است.

در این گفت‌وگوی تصویری، پوتین از بایدن خواست تا ضمانت‌هایی درباره عدم توسعه ناتو به سوی مرزهای روسیه داده شود و پیشنهاد داد تا تمامی اقدامات دوجانبه در خصوص کاهش فعالیت هیأت‌های دیپلماتیک در دو کشور متوقف شود.

طی سال‌های گذشته، آمریکا و متحدانش فروش تسلیحات به اوکراین را افزایش داده و به استقرار نیرو در مرزهای این کشور با روسیه پرداخته‌اند. روسیه بارها درباره این تحرکات ناتو هشدار داده و از سال گذشته نیروهای خود را در امتداد مرزهای اوکراین افزایش داده است.

با این وجود، طبق ادعای مطرح شده از سوی روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» و در ادامه جوسازی‌های اخیر غرب علیه مسکو، اسناد اطلاعاتی به دست آمده نشان می‌دهد که روسیه در چهار نقطه در حال جمع‌آوری نیرو است. بر اساس این سند طبقه‌بندی نشده که شامل عکس‌های ماهواره‌ای است، مسکو ۵۰ گروه تاکتیکی میدان جنگی و همچنین تانک و توپخانه را مستقر کرده است.

«دمیترو کولِبا» وزیر امور خارجه اوکراین نیز امروز (چهارشنبه) با استقبال از تماس پوتین و بایدن گفت مدعی شد اظهارات رئیس جمهور آمریکا در این گفت‌وگو، به قصد «بازدارندگی و کاهش تنش» در برابر روسیه انجام شده است.

او در ادامه گفت:‌‌ «ما از تعامل دیپلماتیک حیاتی ایالات متحده در تلاش برای آوردن روسیه بر سر میز مذاکره قدردانی می‌کنیم».

با اینکه روسیه ادعاها و فضاسازی‌های اخیر رسانه‌های غربی درخصوص قصد حمله به اوکراین را رد کرده است، کولبا در میان کشورهای غربی به دنبال جلب حمایت و اصرار برای به راه افتادن اقدامات ضد روسی جدید است.

اظهارات کولبا درباره امیدواری به حمایت‌های آمریکا در حالی صورت گرفته است که اخیراً دولت بایدن با اجرای خروج مفتضحانه از افغانستان، متحدان واشنگتن را نگران کرده است. کار تا جایی پیش رفت که حتی متحدان اروپایی آمریکا نیز طرح ایجاد ائتلاف نظامی مستقل متشکل از اعضای اتحادیه اروپا را پیشنهاد کردند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.