طالبان از مسئولان رسانه‌ها در افغانستان خواست که در تولیدات خود اعم از فیلم و سریال شعائر مذهبی را مراعات کرده و از نمایش برنامه‌هایی که در آنها افراد نقش انبیا و صحابه را بازی کرده‌اند، خودداری کنند.

ذبیح‌الله مجاهد در آن نشست گفت: «رسانه‌ها حیثیت منبر را دارند، پس باید مردم را به راه درست هدایت کنند. امیدواریم رسانه‌های افغانستان نقش خوبی در روشنگری اذهان عامه، به‌ویژه نسل جدید بازی کند».

در این مدت تنها شبکه ورزشی افغانستان فعالیت‌ خود را متوقف کرد و طالبان نام «وزارت زنان» را به وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» تغییر داد. شرح این گفته ذبیح‌الله مجاهد در اعلامیه مطبوعاتی وزارت امر به معروف طالبان به این شکل آمده است که رسانه‌های افغانستان باید از پخش و نشر فیلم‌ها و سریال‌هایی که در مغایرت با اصول شریعت اسلامی و عرف جامعه افغانستان است، جلوگیری کنند. این اعلامیه همچنین پخش فیلم و سریال‌های خارجی را به دلیل «ترویج فرهنگ بیگانه و فراهم‌سازی اسباب بی‌اخلاقی در جامعه» منع کرده است. بخش‌هایی از اعلامیه وزارت امر به معروف طالبان، به محدودیت محتوای برنامه‌های تفریحی و طنزآمیز رسانه‌ها نیز اشاره دارد و همچنین پخش سریال‌ها یا فیلم‌هایی را که در آن هنرپیشه‌های سینما در نقش پیامبران یا همراهان پیامبران (صحابه) بازی کرده‌اند، جدا ممنوع کرده است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند