وبگاه «وزارت دفاع جمهوری آذربایجان» اعلام کرد: «مورخ  ۱۶ نوامبر، گفت‌وگوی تلفنی بین "خلوصی آکار" وزیر دفاع ترکیه، و ژنرال "ذاکر حسن اف" وزیر دفاع جمهوری آذربایجان،صورت گرفت. ژنرال  حسن اف به همتای خود از تحریکات ارمنستان و اوضاع در مرزها اطلاعاتی داد و به وی گفته شد که ا اقدامات طرف مقابل با قاطعیت سرکوب شده است.»

آکار نیز در این گفت‌گو به نوبه خود خاطر نشان کرد که ترکیه مانند همیشه از جمهوری  آذربایجان حمایت می‌کند.

ترکیه بارها حمایت خود را از جمهوری اذربایجان نشان داده و در جریان نبرد دوم قره باغ ارتش جمهوری آذربایجان با حمایت هوایی و اطلاعاتی ترکیه توانست ارمنستان را شکست دهد.

چندی قبل نیز رئیس جمهور ترکیه که برای مراسمی عازم جمهوری آذربایجان و منطقه قره باغ شده بود، ابراز امیدواری کرد که جمهوری آذربایجان فراتر از مرزهای ارمنستان پیش رود.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در آن دیدار خطاب به یکی از مقام‌های جمهوری آذربایجان گفت: «دارید به سمت مرز ارمنستان می‌روید؟ از آنجا هم فراتر می‌روید.»

جنگ سال گذشته بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در تاریخ نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای نخست وزیر ارمنستان، «الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه  پایان یافت و و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش‌آفرینی کرد، اما مسئولان جمهوری آذربایجان بخصوص الهام علی‌اف مدتی پس از امضای توافق آتش‌بس قره‌باغ در نوامبر ۲۰۲۰ که به درگیری‌های مرگبار ۴۴ روزه بین دو جمهوری ارمنستان و آذربایجان بر سر این منطقه پایان داد، به تنش‌آفرینی مرزی و توسل به پروپاگاندا و اظهارات جعلی برای زمینه‌سازی ایجاد کریدور زنگه‌زور روی آوردند.

آخرین تحولات در مرزهای باکو و ایروان از تشدید درگیری‌ها حکایت دارد به طوری که «ادوارد آقاجانیان» رئیس کمیسون روابط خارجی مجلس ارمنستان سه شنبه گفت که طبق اطلاعات غیر موثق از نظامیان مستقر در منطقه،در پی تجاوز نظامیان باکو به مرزهای شرقی کشور، ۱۵ نظامی کشته و هفت تن دیگر مجروح شده‌اند.

وزیر دفاع ترکیه: همانند همیشه از جمهوری آذربایجان حمایت می‌کنیم

این مطلب برایم مفید است
32 نفر این پست را پسندیده اند