رودریگو دوترته قرار است در مقابل دخترش سارا برای پست معاونت ریاست جمهوری فیلیپین در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که سال آتی میلادی برگزار می‌شود، قرار بگیرد.

به نوشته روزنامه نیویورک پست، «سارا دوترته» دختر «رودریگو دوترته»، رئیس جمهوری کنونی فیلیپین روز شنبه کاندیداتوری خود را به عنوان معاونت ریاست جمهوری در انتخابات ریاست جمهوری سال آتی میلادی این کشور اعلام کرد و قرار است معاون "فردیناند مارکوس جونیور"، پسر دیکتاتور سابق این کشور باشد که برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ کاندیدا شده است.

دوترته‌ها و مارکوس‌ها در میان خاندان‌های سیاسی در فیلیپین هستند که به فساد و داشتن قدرت مطلقه معروف اند.

رقابت بر سر پست معاونت و ریاست جمهوری فیلیپین زمانی شدت گرفت که سناتور "کریستوفر گو"، معاون دیرینه رودریگو دوترته کاندیداتوری خود برای معاونت ریاست جمهوری را به کاندیداتوری برای سمت ریاست جمهوری این کشور تغییر داد.

کمی بعد، منشی ارتباطات دوترته به رسانه‌های محلی گفت که رئیس جمهوری ۷۶ ساله این کشور که ماه گذشته میلادی قول داده بود تا از سیاست کناره گیری کند، رسما برنامه‌هایش را روز دوشنبه برای کاندیدا شدن در سمت معاون ریاست جمهوری در مقابل دخترش اعلام می‌کند.

از نقطه نظر قانون اساسی، دوترته به عنوان رئیس جمهوری فیلیپین فقط باید یک دوره شش ساله در این سمت باشد اما می‌تواند بعد از آن در سمت‌های پایین‌تر نیز مشغول به کار شود. بیش از ۶۰۰۰ تن که اکثرا مظنونان قاچاق مواد مخدر بودند در دوران ریاست جمهوری دوترته کشته و ۲۸۹ هزار تن دیگر نیز دستگیر شده‌اند.

در فیلیپین، معاون رئیس جمهور در یک رای‌گیری مجزا انتخاب می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند