به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از خبرگزاری مهر، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین گفته است که حدود ۱۰۰ هزار سرباز روسی در نزدیکی مرز اوکراین مستقر شده‌اند.

رئیس جمهور اوکراین همچنین افزود که اطلاعاتی در مورد تحرکات فعال نیروهای روسیه بدست کی‌یف رسیده است.

زلنسکی گفت: امیدوارم تمام جهان اکنون به وضوح ببینند چه کسی واقعاً خواهان صلح است و چه کسی نزدیک به صدهزار سرباز را در مرز ما متمرکز کرده است.

پیشتر «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ کرملین ادعاها درباره احتمال حمله روسیه به اوکراین را رد و ناتو را متهم به اقدامات تنش زا کرده بود.

از سوی دیگر ژنرال «نیک کارتر»، رئیس ستاد مشترک ارتش انگلیس نسبت به بروز جنگ تصادفی میان روسیه و غرب هشدار داد و خطر بروز چنین جنگی را بیش از هر زمان دیگری عنوان کرد.

به گفته این نظامی انگلیسی، در دنیایی بسیار رقابتی‌تر در مقایسه با ۱۰ یا ۱۵ سال گذشته هستیم و ماهیت رقابت میان کشورها و قدرت‌های بزرگ به تنش‌های بزرگ‌تر منجر شود و این تنش چیزی است که باید مراقب آن بود.

ژنرال کارتر اضافه کرد، در حال حاضر در دوره‌ای هستیم که جهان چند قطبی‌تر شده و در جهان چند قطبی مردم برای اهداف مختلف و دستورالعمل‌های مختلف رقابت می‌کنند و در این شرایط، خطر بیشتری وجود دارد که تنش منجر به چیزهای بیشتری و شود و خطر بزرگ‌تری وجود دارد که تشدیدها بتواند به محاسبات اشتباه و جنگ منجر شود.

هشدار این نظامی انگلیسی همزمان با تشدید تنش‌ها میان روسیه و نیروهای ناتو و غرب بویژه بر سر اوکراین و در دریای سیاه اعلام شده است.

این مطلب برایم مفید است
173 نفر این پست را پسندیده اند