طی هفته‌ای که گذشت، اونس جهانی طلا ۴۴دلار افزایش یافت و دلار به مرز ۲۸۴۵۰تومان صعود کرد؛ این دو عامل تاثیرگذار بر قیمت طلا منجر به افزایش بهای طلا و انواع سکه شد.

در جریان معاملات آخرین روز هفته گذشته، قیمت هر مثقال طلای ۱۷عیار به پنج میلیون و ۴۹۰هزار و بهای هر گرم طلای ۱۸عیار به یک میلیون و ۲۶۷هزار تومان افزایش یافت.

همچنین در بازار روز پنجشنبه قیمت هر قطعه سکه امامی به ۱۲میلیون و ۶۵۰هزار و سکه طرح قدیم به ۱۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان رسید؛ گفتنی است که نیم سکه در آخرین معاملات هفته گذشته با قیمت شش میلیون و ۴۵۰هزار، ربع سکه سه میلیون و ۸۳۰هزار و سکه‌های یک گرمی با قیمت دو میلیون و ۳۵۰هزار تومان فروخته شد.

در این رابطه محمد کشتی‌آرای نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران به اقتصادآنلاین گفت: تحت تاثیر عوامل گفته شده هر قطعه سکه تمام طرح جدید ۸۰۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۷۵۰هزار، نیم سکه ۳۰۰هزار، ربع سکه ۲۰۰هزار و سکه‌های یک گرمی ۷۰هزار تومان گران شد؛ همچنین قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار طی هفته گذشته حدود  ۴۰۰ هزار و هر گرم طلای ۱۸ عیار هم بالغ بر ۷۵هزار تومان افزایش یافت.

به گفته کشتی‌آرای، باتوجه به شرایط بلاتکلیف سیاسی و مشخص نبودن آینده برجام، حجم مبادلات خرید و فروش سکه به حداقل رسیده و خریداران و فروشندگان تا روشن شدن وضعیت دست نگه داشته‌اند؛ لذا عامل تقاضا در افزایش قیمت اخیر نقشی نداشته است.

نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران با پیش‌بینی قیمت‌ها در هفته آخر آبان ماه بیان کرد: کارشناسان اظهار می‌کنند که روند صعودی طلای جهانی تداوم خواهد داشت، اما به نظر می‌رسد در هفته پیش‌رو شاهد کاهش نوسانات بازار ارز و به تبع آن تغییرات جزیی قیمت طلا و سکه باشیم.

وی تصریح کرد: البته فارغ از رشد اونس جهانی، چنانچه اخبار مثبتی درمورد برجام منتشر و دلار وارد مسیر نزولی شود، قیمت طلا و سکه کاهش خواهد یافت.

اشاره وی به خبر آزادسازی ۳.۵ میلیارد دلار از منابع بلوکه شده ایران نیز هست.

این مطلب برایم مفید است
37 نفر این پست را پسندیده اند