زاخارووا عصر روز چهارشنبه در نشست توجیهی سیاست های خارجی این کشور تصریح کرد: تنش بین نیروی دریایی آمریکا و ایران که درنتیجه نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تلاش آمریکایی‌ها برای ربایش محموله‌های نفتی داخل نفتکش جمهوری اسلامی در دریای عمان جلوگیری کردند حاصل تشدید تنش ها توسط آمریکاست.  

وی با بیان اینکه روسیه با هر گونه تشدید اوضاع در منطقه خاورمیانه مخالف است، افزود: «ما از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم به دنبال راه‌هایی برای حل و فصل درگیری‌های پیش‌آمده و نه تشدید آنها باشند.»

وزیر خارجه روسیه افزود: تهران یکی از بازیگران کلیدی منطقه به مار می رود و از طرح امنیتی روسیه در خلیج فارس حمایت می کند.

به گزارش ایرنا، 
ظهر روز ۱۲ آبان ۱۴۰۰ خورشیدی با اقدام مقتدرانه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملیات دزدی دریایی و سرقت نفت ایران توسط آمریکا ناکام ماند.

آمریکا در این اقدام یک نفتکش را که حامل نفت صادراتی ایران بود در آب‌های دریای عمان مصادره کرد و با انتقال محموله نفت آن به یک نفتکش دیگر آن را بسوی مقصدی نامعلوم هدایت کرد.

همزمان دلاورمردان نیروی دریایی سپاه با اجرای عملیات هلی‌برن بر روی عرشه نفتکش آن را به تصرف خود درآوردند و آن را بسوی آب‌های سرزمینی ایران هدایت کردند.

در ادامه نیروهای آمریکا با استفاده از چندین فروند بالگرد و ناو جنگی به تعقیب نفتکش پرداختند اما با ورود قاطعانه و مقتدرانه نیروهای جان برکف سپاه ناکام ماندند. نیروهای آمریکایی مجددا با امکانات بسیار و با استفاده از چند ناو جنگی بیشتر تلاش کردند مسیر حرکت نفتکش را سد کنند که باز هم موفق نشدند.

این مطلب برایم مفید است
26 نفر این پست را پسندیده اند