وزارت خارجه عمان اعلام کرد که  وزیر خارجه عمان یک تماس تلفنی از همتای آمریکایی خود دریافت کرد که در آن در مورد تعدادی از مسائل جاری مورد اهتمام مشترک که مهمترین آنها جنگ یمن است، گفت‌وگو کردند.

وزارت امور خارجه عمان افزود: در این تماس تلفنی، دو طرف در مورد تعدادی از مسائل جاری مورد اهتمام مشترک، به ویژه حمایت از تلاش‌ها برای توقف جنگ در یمن و تشویق گفت‌وگو بین همه طرف‌ها، در چارچوب یک فرآیند سیاسی که امنیت و ثبات را تأمین می‌کند، گفت‌وگو کردند.

در این بیانیه آمده است: وزیران امور خارجه عمان و آمریکا همچنین بر ادامه رایزنی و همکاری میان دو کشور به منظور تحقق صلح که به نفع همگان باشد، تاکید کردند.

 عمان پیش از این تاکید کرده بود که تلاش‌هایش برای دستیابی به یک راه حل سیاسی جامع در یمن ادامه دارد، در حالی که مارتین گریفیتس، فرستاده سازمان ملل متحد در یمن، گفت که عمان شریک اصلی سازمان ملل است.

رسانه‌های یمنی روز سه شنبه با انتشار گزارش‌هایی از تداوم پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در استان مأرب و تنگ‌تر کردن حلقه محاصره نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی در این استان خبر دادند.

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی عملیات‌های مستمر اخیر برای آزادسازی استان مأرب، موفق شده‌اند ۱۲ شهرستان از مجموع ۱۴ شهرستان مأرب را آزاد کنند و تنها دو شهر  «مأرب» و «الوادی» هنوز تحت کنترل کامل این نیروها درنیامده است.

نشریه فارن پالسی نیز به تازگی به قلم دیوید شنگر معاون وزیر خارجه آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ نوشت که «حوثی‌ها» به آرامی اما به شکل مستمر در حال پیشروی هستند و دلیل مهمی وجود ندارد که آن‌ها بخواهند دست از عملیات نظامی کشیده و پشت میز مذاکره بنشینند، در شرایطی که دولت هادی و نیروهای همپیمان با او دچار اختلاف و انشقاق شده‌اند.

این مطلب برایم مفید است
170 نفر این پست را پسندیده اند