به گفته فعالان، انتظارات افزایشی در بازار سکه به چند دلیل تقویت شده است. یکی از دلایل اولیه‌ صعود قیمت سکه،  افزایش بهای اونس طلا در روزهای انتهایی هفته گذشته بود. با این حال، روز یک شنبه بازار جهانی طلا تعطیل بود و دلار نیز حداقل تا ساعت 5 بعدازظهر رشد خاصی را به ثبت نرسانده بود. در این وضعیت، از نگاه برخی فعالان، دلیل رشد قیمت سکه و ادامه روند افزایش خرید این فلز گران بها، توجه بازیگران این بازار به توقف عرضه اوراق بدهی دولتی بود.

Untitled-22

قرار بود حراج اوراق دولتی از 18 آبان ماه از سر گرفته شود. با این حال، اعلام شد که با تقاضای وزارت اقتصاد، بانک مرکزی از انجام این عرضه صرف نظر کرده است. توقف عرضه اوراق،‌انتظارات تورمی را بخصوص در میان بازیگران بازار سکه بالا برد، چرا که گفته می شود دولت برای جبران کسری بودجه نیاز به انتشار حداقل  50 هزار میلیارد تومان اوراق در روزهای باقی مانده سال دارد. اگر قرار باشد کسری بودجه دولت از طریق منابع بانک مرکزی تامین شود، احتمال صعودی شدن نرخ تورم وجود دارد.

جدا از بالا رفتن انتظارات تورمی، تحلیل گران فنی اعتقاد دارند که شکست مرز 12 میلیونی نیز موجب شد که جو خرید در بازار برجسته شود. به باور این دسته از تحلیل گران در صورتی که سکه  بالای محدوده 12 میلیون و 200 هزار تومان خود را تثبیت کند، خریداران بیشتری نیز وارد بازار خواهند شد. برگشت سکه به زیر این محدوده می تواند زمینه ساز افت قیمت تا مرز 12میلیون تومانی را فراهم کند.

2-01

 
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند