به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از خبرگزاری مهر، ۱۶ فروند جنگنده و هواپیمای ضد زیر دریایی چین عازم منطقه پدافندی تایوان شدند.

این خبر را وزارت دفاع تایوان اعلام کرد و گفت: ۱۶ فروند هواپیمای نظامی چین از جمله ۱۰ فروند جنگنده «جی -۱۶» و ۶ فروند جنگنده جی -۱۰ این کشور وارد منطقه پدافند هوایی تایوان در جنوب غربی این جزیره شدند. وزارت دفاع تایوان در عین حال از رهگیری و اعزام جنگنده‌های خود به منطقه برای تقابل با جنگنده‌های نیروی هوایی چین خبر داد.

تایوان طبق اصل چین واحد بخشی از تمامیت ارضی دولت پکن است حال آنکه آمریکا در سودای مهار قدرت یابی چین در قرن ۲۱، به دنبال تحریک جریان‌های جدایی طلب این منطقه است و در این مسیر، از حمایت شرکای اروپایی نیز برخوردار می‌شود.

تایوان روز چهارشنبه از دیدار اولین هیئت پارلمان اروپا از این جزیره، استقبال و این سفر را در راستای روابط مستحکم‌تر با اروپا، پراهمیت تلقی کرد.

هیئت مذکور به سرپرستی «رافائل گلاکسمن» نماینده فرانسوی پارلمان اروپا باین سفر سه روزه به تایوان را انجام داد تا درباره تهدیدات پیچیده از جمله اطلاعات نادرست و حملات سایبری با مقامات تایوان گفتگو کند.

پیشتر وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای به لیتوانی و مقام‌های رسمی اتحادیه اروپا هشدار داده بود تا پیوندهایشان با پکن را بر سر موضوع تایوان و گشایش سفارت کشورهای حوزه بالتیک در تایپه، سست نکنند.

مراکز دیپلماتیک تایوان در دیگر کشورهای اروپایی و آمریکا معمولاً برای خودداری از تحریک چین، نمایندگی تایپه (چین تایپه) خوانده می‌شوند. در صورت استفاده از نام جزیره تایوان بیم آن می‌رود که جمهوری خلق چین واکنش تند متقابلی را نشان دهد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند