بعد از کنار رفتن آنگلا مرکل از این جایگاه، آرمین لاشت در انتخابات ماه گذشته میلادی رهبری این حزب را عهده‌دار بود؛ اما نتیجه ضعیف در انتخابات باعث شد تا طرفداران این حزب خواهان کناره‌گیری و استعفای لاشت شوند.

لاشت در ماه ژانویه به رهبری حزب دموکرات مسیحی انتخاب شد و در انتخابات اخیر نتوانست یک کمپین توانمند را برای رقابت با دیگر احزاب سیاسی ارائه کند و در نهایت متحمل شکست سنگینی شد.

هم لاشت و هم پیش از او آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر که رهبری این حزب را عهده‌دار بوده‌اند در انتخابات درون حزبی دموکرات مسیحی به این جایگاه دست یافتند. حضور خانم کارن‌باوئر البته در این جایگاه چندان به طول نینجامید و این سیاستمدار ۵۸ ساله در فوریه ۲۰۲۰ از سمت خود کناره‌گیری کرد.

طبق برنامه اعلامی حزب دموکرات مسیحی نامزدهایی که خواهان رهبری حزب هستند می‌توانند در اواسط نوامبر در دور اول رای‌گیری که به صورت آنلاین و پست الکترونیکی برگزار می‌شود، شرکت کنند. همچنین پیش‌بینی شده در صورتی که به رای‌گیری‌های بعدی نیاز باشد در اواسط ماه ژانویه برگزار شود و کنگره حزب در ماه ژانویه ۲۰۲۲ رسما رهبر جدید این جریان سیاسی را اعلام خواهد کرد.

هنوز هیچ کس برای جانشینی لاشت ثبت نام کرده است؛ اما اسامی چند نفر از سیاستمداران آلمانی به عنوان گزینه‌های بالقوه حضور در این انتخابات شنیده می‌شود. فردریش مرتز، سیاستمدار محافظه کار که پیشتر چندین بار در تلاش برای کسب رهبری این حزب شکست خورده یکی از این گزینه‌ها به شمار می‌رود. مرتز رقیب پیشین آنگلا مرکل در انتخابات ۲۰۰۵ است. او در درون حزب دموکرات مسیحی به عنوان یک نماینده دست راستی و «رقیب سنتی آنگلا مرکل» شناخته می‌شود.

او که یک کارشناس اقتصاد است و گرایش های محافظه کارانه دارد، از منتقدان همیشگی مرکل محسوب می‌شود. هوادارانش امیدوارند با انتخاب او آن دسته از اعضای حزب که به حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان پیوسته اند بار دیگر بازگردند.

مرتز در انتخابات برای رهبری حزب دموکرات مسیحی در اواخر سال ۲۰۱۸ شانه به شانه با آنه‌گرت کرامپ کارن‌بائر پیش آمد؛ اما در نهایت با رای ۴۸۲ به ۵۱۷ مغلوب وی شد. ناظران معتقدند نطق پایانی ضعیفش در شکست او بی‌تاثیر نبوده است.

گفته می‌شود او همچنان مشتاق است که برای کسب این صندلی با رقبای احتمالی رقابت کند.

از دیگر کاندیداهای بالقوه می‌توان به ینس اسپان وزیر بهداشت، کارستن لاینمن اقتصاد دان و همچنین رالف برینگاوس، رئیس گروه پارلمانی اتحادیه در بوندستاگ اشاره کرد.

رهبر جدید حزب مرکل تا ماه ژانویه انتخاب می‌شود

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند