دبیرکل سازمان ملل متحد در توییتی از عدم بر آورده‌شدن خواسته‌هایش در نشست گروه ۲۰ انتقاد کرد.

 آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل پس از پایان نشست سران گروه ۲۰، در توییتی نوشت: با این‌که از تعهد مجدد گروه ۲۰ به چاره‌سازی‌های جهانی استقبال می‌کنم، رم را بدون رسیدن به آمالم ترک خواهم کرد اما حداقل این آمال دفن نشده‌اند. به کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل متحد در گلاسگو ‌می‌روم تا هدف ۱.۵ درجه را زنده نگه دارم و قول‌ها در خصوص تامین مالی و سازش مردم و سیاره را عملی کنم.

وی در توییت دیگری نوشت: تمام کشورها باید این را درک کنند که شیوه کربن‌سوزی قدیمی حکم مرگی برای اقتصاد خودشان و سیاره ماست. ما همین حالا در تمامی بخش‌های تمامی کشورها به کربن‌زدایی نیاز داریم.

سران ۲۰ کشور بزرگ اقتصادی روز یکشنبه(۹ آبان) با صدور بیانیه‌ای نهایی توافق کردند که اقدامات "هدفمند و موثری" برای محدود کردن روند گرمایش زمین انجام گیرد؛ اما تعهدات ملموسی در این نشست ارائه داده نشد.

به نوشته گاردین، سران نشست ۲۰ بر سر این مساله توافق کردند که کشورهای جهان باید اقداماتی هدفمند را اتخاذ کنند تا جلوی گرمایش جهان بیش از یک‌ونیم درجه سانتی‌گراد را بگیرند.

رهبران کشورهای عضو گروه بیست در بیانیه پایانی نشست خود در رم خواستار اقدامی «معنادار و موثر» برای محدودسازی گرمایش کره زمین به یک‌ونیم درجه سانتی‌گراد شدند.

به نقل از یورونیوز، با این حال در این بیانیه تعهدات مشخصی برای دستیابی به این هدف تعیین نشده است. اکثر رهبران کشورهای عضو گروه بیست با پایان نشست رم عازم گلاسگو، محل برگزاری اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (کوپ ۲۶) در اسکاتلند شدند.

در بیانیه پایانی نشست سران گروه بیست اشاره‌ای به سال ۲۰۵۰ میلادی به عنوان مهلت دستیابی به شرایط «کربن خنثی» (تعادل بین میزان انتشار و زدودن گاز دی‌اکسید کربن) نشده و تنها از اهمیت تحقق آن در «میانه قرن» سخن گفته شده است. رهبران کشورهای گروه بیست همچنین تنها تاکید کرده‌اند که طرح‌های ملی کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای «در صورت لزوم» باید تقویت شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند