برخی منابع می گویند یک هفته قبل از آنکه شورای شهر تهران، به زاکانی رای بدهد به اتاق قالیباف فراخوانده شد و رئیس مجلس با بیانی نیمه تحکم آمیز از او خواست میدان را به نفع فرد دلخواه او ترک کند. زاکانی زیربار خواسته قالیباف نرفت و به نظر می رسد رئیس مجلس تصمیم گرفت از هر کاری برای به زیرکشیدن زاکانی فروگذار نکند.

حضور پرحاشیه زاکانی در خیابان بهشت

زاکانی تقریبا در طول مدیریت نه چندان طولانی اش هیچ کار موثری نکرده و آنقدر که حاشیه آفریده، برای تهران اقدام مناسبی انجام نداده است.

در این شرایط قالیباف به دنبال آن است که بدون پرداختن هزینه ، به منافع خود دست یابد. قالیباف با آنکه رئیس مجلس است اما بخوبی می داند قدرت هنگفت اقتصادی شهرداری تهران اصلا با قدرت سیاسی رییس مجلس قابل مقایسه نیست.

قالیباف به دنبال تسلط بر شهرداری تهران؟

«قالیبافِ شهردار» به مراتب قدرتمندتر از «قالیبافِ رئیس پارلمان» است. او در قامت رئیس مجلس هرگز نخواهد توانست برای همسرش یک موسسه خیریه پرپول تاسیس کند. او نمی تواند در حالی که رئیس مجلس است برای فلان گروه سیاسی خط و نشان بکشد یا در تصمیماتی مانند کاندیدا کردن افراد برای مجلس، کاری بکند اما مسندنشینی شهرداری که پولش از پارو بالا می رود و نظارت بر آن سخت است، توان بازیگری در فضای سیاسی و برهم زدن معادلات را دارد.

قطعا قالیباف نمی توانست در دوره اخیر شهردار تهران شود اما اگر توان آن را پیدا می کرد که نیروی مد نظر خود را به خیابان بهشت بفرستد،  در واقع با دو یار (رئیس مجلس و شهردار) وارد بازی می شد و به هدفش می رسید.

شلیک اصولگرایان به سمت زاکانی؟

اما اینک که او شهرداری را در ید قدرت ندارد، تلاش می کند شهردار ضعیف و ناکارآمد بر سر کار باشد و عملا مشروعیت و مقبولیتش زیر علامت سوال بزرگ باشد.

به بیان دیگر قالیباف بدنبال آن است که  اصلاح طلبان و بخشی از اصولگرایان به سمت شکار، شلیک کنند اما شکار بجای آنکه در دامن شلیک کنندگان بیفتد در سفره قالیباف بیفتد.

این مطلب برایم مفید است
235 نفر این پست را پسندیده اند