جیک سالیوان روز سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری در پاسخ به ادعای خبرنگار مبنی بر اینکه کاخ سفید چه زمانی به این نتیجه می رسد که ایران به نقطه غیر قابل بازگشت رسیده است، گفت: در این خصوص زمانی تعیین نمی کنیم. ما از نزدیک پیشرفت های برنامه هسته ای ایران را نظارت می کنیم.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید بدون اشاره به نقض برجام و بدعهدی آمریکا درباره کاهش تعهدات برجامی قانونی ایران ، ایران را متهم به خروج از برجام کرد و مدعی شد ما از اقداماتی که آنها (ایران) انجام داده اند، نگران و گوش به زنگ شده ایم. سالیوان ادعا کرد: تحت برجام، محدودیت های قابل توجه و مهمی وجود داشت. ما در برجام محدودیت داشتیم اما این توانایی را از دست داده ایم زیرا این توافق را نداریم. بنابراین اولویت اول و مهم ما بازگشت به میز مذاکره و توافقی است که برنامه هسته ای ایران را محدود کند.

سالیوان اظهار داشت: جو بایدن در هفته جاری به اروپا سفر خواهد کرد. اول به رم برای شرکت در اجلاس گروه ۲۰ و سپس به گلاسکو سفر خواهد کرد.  مشاور امنیت ملی دولت بایدن افزود: بایدن در حاشیه اجلاس ۲۰ با رهبران این کشورها در مورد مسائل مهم از جمله زنجیره تامین کالا، قیمت انرژی و برنامه هسته ای ایران گفت و گو خواهد کرد.

این مقام ارشد کاخ سفید ادامه داد: جو بایدن و رهبران کشورهای اروپایی در این دو نشست مهم (گروه ۲۰ و گلاسکو کاپ ۲۶) دور هم جمع خواهند شد تا سیاست های خود در مورد ایران، زنجیره تامین غذا و زیرساخت های بین المللی هماهنگ کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند