این مقام نظامی روس گفت: «ناوچه‌های "دریاسالار گریگورویچ" و "دریاسالار اسن" در حال آماده شدن برای خروج از "سواستوپول" و استقرار خود در منطقه دور دست دریایی هستند تا ناوگان نیروی دریایی روسیه در دریای مدیترانه را تقویت کنند.»

این ناوچه‌ها مجهز به موشک‌های کروز کالیبر مجهز هستند. ناوچه دریاسالار گریگوروویچ در نوامبر ۲۰۱۶ و ژوئن ۲۰۱۷ با موشک‌های کروز به اهداف تروریست‌ها در سوریه حمله کرد. ناوچه دریاسالار اسن نیز در حمله موشکی به مواضع تروریست‌ها نزدیک پالمیرای سوریه و استان حماه سوریه در ماه مه و ژوئن ۲۰۱۷ مشارکت داشت.

موشک‌های کالیبر گروهی از موشک‌های ساخت روسیه هستند که برای حملات ضدکشتی، ضدزیردریایی، زمین به زمین و هوا به زمین استفاده می‌شوند. این موشک‌ها به کلاهک ۴۵۰ کیلوگرمی یا اتمی مسلح می‌شوند و برد مؤثر مدل‌های مختلف آن بین ۵۰ تا ۴۰۰۰ کیلومتر است. این خانواده از موشک‌ها علاوه بر نیروهای مسلح روسیه، در نیروهای مسلح کشورهای الجزایر، ویتنام، هندوستان، چین و ایران مورد استفاده می‌شود.

چندی قبل وبگاه آمریکایی«فری‌بیکن» نیز نوشت که استقرار موشک‌های کالیبر در کشتی‌ها و زیردریایی‌های روسیه در مدیترانه و نزدیک اروپا برای فرماندهان آمریکایی مستقر در اروپا موضوعی نگران‌کننده است.

وزارت دفاع روسیه چندی قبل اعلام کرد، ناوگان دریایی روسیه مستقر در دریای مدیترانه یک ناوشکن آمریکایی را رهگیری کرده است.

تقویت ناوگان روسیه در مدیترانه با استقرار ناوچه‌های مجهز به موشک‌های کالیبر

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند