«ابراهیم کالین» مشاور ارشد سیاست خارجی ترکیه در گفت‌گو با نشریه آلمانی«اشپیگل» در زمینه روابط با آمریکا و ناتو گفت:«ما یک عضو قوی ناتوهستیم و به طور کامل و کاملاً به آن متعهد هستیم. ما اغلب در ماموریت‌های آن شرکت کرده‌ایم. ما می‌خواهیم ناتو را به عنوان یک اتحاد قوی ببینیم. مشکلات بین اعضا نباید آن را تضعیف کند.

وی در ادامه گفت: «آمریکا بازیگر مهمی است. اما من از اروپایی ‌اانتقاد می‌کنم که وقتی تصمیمات زیادی می گیرند ، ابتدا به سمت واشنگتن نگاه می‌کنند. هیچ کس نمی‌گوید اروپایی‌ها باید آمریکا را از تصمیمات خود خارج کنند.اروپا یک قاره قوی است و از نظر سیاسی و اقتصادی بسیار مهم است. در مورد تصمیمات ژئواستراتژیک باید تأثیرگذارتر و مستقل‌تر باشد، اما در سایه ایالات متحده باقی مانده است.»

وی در زمینه رابطه آنکارا با عربستان پس از قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار عربستانی که به طرز وحشتناکی از سوی ماموران سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسید نیز گفت، اتفاق کاملاً وحشتناکی افتاد. اما عربستان سعودی این موضوع را به صورت قانونی حل کرده است. اکنون ما باید بر روی جایی که م‌ توانیم با هم کار کنیم تمرکز کنیم.

کالین در زمینه  روابط آنکارا با مصر نیز گفت، ما با مصر درگیری داشتیم، اما این کشور مهمی در منطقه است که با آن روابط تاریخی و فرهنگی داریم، همچنین از طریق تجارت.

وی در زمینه امنیت مرزی پس از ماجرای روی کار آمدن طالبان در افغانستان گفت: «کشور ما در حال حاضر از ظرفیت‌های پذیرش مهاجر خود بسیار فراتر رفته است. ما قبلاً حدود چهار میلیون سوری را پذیرفته ایم. ما همه کارها را برای ایمن سازی مرزهای خود انجام می‌دهیم، بر روی تامین امنیت مرزهای خود با ایران کار می کنیم، دیوار ساخته‌ایم ،سیستم‌های نظارت الکترونیکی، دوربین ها را نصب کرده‌ایم ، ایستگاه های نظارتی ایجاد کرده ایم. اکنون جامعه بین‌المللی، ایالات متحده، سازمان ملل متحد باید اقدام کنند. ما نمی‌توانیم افراد بیشتری را پذیرا باشیم.»

این مقام ترکیه‌ای در خاتمه افزود که مذاکرات سازمان ملل در زمینه سوریه در ژنو هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

مشاور ارشد اردوغان: در زمینه امنیت مرزهای خود با ایران کار می‌کنیم

این مطلب برایم مفید است
350 نفر این پست را پسندیده اند