رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید که در رایزنی با همتای چینی خود درباره تایوان صحبت کرده و هر دو موافقت کرده‌اند که به توافق تایوان پایبند باشند.

به گزارش «رویترز»، بایدن در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرنگاران مقابل کاخ سفید گفت:‌«من با شی درباره تایوان صحبت کردم. ما توافق کردیم که به توافق تایوان پایبند باشیم».
 

در حالی که این آمریکاست که علی‌رغم هشدارهای چین به اقدامات تحریک‌آمیز درخصوص تایوان دست می‌زند اما بایدن مدعی شد: «این مسئله را برای او روشن کردم و گمان نمی‌کنم که او باید چیزی جز تبعیت از [توافق تایوان] را انجام دهد».

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

روز سه‌شنبه بود که مقام‌های دولتی تایوان ضمن تاکید بر لزوم آماده‌باش این کشور در برابر فعالیت‌های نظامی هوایی چین در حریم هوایی تایوان، گفتند در صورت لزوم اقدامات لازم برای دفاع از خود را انجام می‌دهند. 

به نوشته رویترز،  تایوان فعالیت‌های نظامی مکرر چین را «جنگ منطقه‌ای خاکستری» نامیده که هم برای فرسوده کردن نیروهای تایوان با درگیری مکرر آنها و هم برای آزمایش پاسخ‌های تایوان طراحی شده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند