او در خصوص روز اول آغاز درگیری‌ها در قره‌باغ با بیان اینکه ارمنستان آغاز کننده تهاجم بود، به نشریه «دفاع ملی روسیه»گفت: «آن روز به یاد ماندنی با این خبر آغاز شد: وزیر دفاع به من گزارش داد که مواضع ما در خط مرزی و برخی شهرک‌ها از سوی ارمنستان مورد حمله توپخانه قرار گرفته است. تصمیم گرفته شد که پاسخ کافی و لازم داده شود و بنابراین ما وارد جنگ شدیم  که به نظر می‌رسد اجتناب‌ناپذیر بود.»

علی‌اف افزود: «در همان روز ما توانستیم خط اول دفاع دشمن را بشکنیم و پس از آن در تمام ۴۴ روز فقط جلو رفتیم!»

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان درباره روند مدیریت جنگ نیز گفت: «هر روز جلساتی با وزیر دفاع، سرویس مرزی دولتی، وزارت امور داخله، سرویس امنیت دولتی و سرویس اطلاعات خارجی برگزار می‌کردم. در این جلسات ما وضعیت روز را بررسی می‌کردیم، کاستی‌ها را شناسایی و برنامه‌هایی را برای روز بعد تدوین و تصویب می‌کردیم. بنابراین یک کار روزانه بسیار فعال در جریان بود و در بسیاری از موارد اقدامات و عملیات ما برای دشمن غافلگیرکننده بود.»

او در پاسخ به سؤال نشریه «دفاع ملی روسیه» درباره استفاده گسترده از پهپادها در جنگ قره‌باغ گفت که تا آن زمان در هیچ جنگی تا این مقیاس از پهپادها استفاده نشده بود.

الهام علی‌اف افزود: «تا زمان جنگ دوم قره باغ ، هواپیماهای بدون سرنشین در هیچ جایی در چنین مقیاسی و با چنین کارآمدی مورد استفاده قرار نگرفته بودند. ما خرید پهپاد را از مدت‌ها پیش -بیش از ۱۰ سال پیش-آغاز کرده بودیم. این سلاح‌ها ساخت اسرائیل بود. ما بر آنها تسلط داشتیم و در جنگ‌های کوتاه مدت در آوریل ۲۰۱۶ از آنها استفاده کردیم. این برای طرف ارمنی غافلگیرکننده بود.»

او گفت که باکو به طور گسترده از اسرائیل پهپادهای موسوم به «مهاجم آسمان» (Sky Striker) و هاروپ خریداری کرده و این موضوع دیگر بر کسی پوشیده نیست؛ پهپادهایی که هم برای شناسایی و هم نبرد کاربرد دارند.

الهام علی‌اف: در جنگ قره‌باغ به‌طور گسترده از پهپادهای اسرائیلی استفاده کردیم

این مطلب برایم مفید است
37 نفر این پست را پسندیده اند