ماکرون در نشست خبری با میقاتی بعد از دیدار با وی در پاریس ضمن اعلام آمادگی فرانسه برای کمک به لبنان در شرایط کنونی، ادعا کرد: « فرانسه از ارتش لبنان حمایت کرده و خواهد کرد. ما همچنین حمایت از لبنان را تأیید کرده و می‌کنیم».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی در ادامه گفت: «جامعه بین‌المللی تا زمانی که اصلاحات توسط دولت لبنان تصویب نشود، قادر به حمایت ساختاری از این کشور نخواهد بود و لبنان باید مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول را آغاز کند».

رئیس‌جمهور فرانسه با ادعای اینکه همه از موانعی که جلوی تشکیل دولت لبنان را گرفته بود آگاه هستند، اظهار داشت: « دولت جدید لبنان باید اقدامات فوری برای اصلاحات انجام دهد. راه دشوار است، اما غیر ممکن نیست و ما منتظر اصلاحات گسترده‌ای هستیم».

ماکرون همچنین افزود: «من با نخست‌وزیر لبنان درباره تحقیقات حول انفجار بندر بیروت صحبت کردم. فرانسه به حمایت خود از تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت ادامه می‌دهد. فرانسه لبنان را رها نمی‌کند و به حمایت از مردم لبنان ادامه می‌دهد».

وی در ادامه اظهاراتش آورد: «رسیدگی به پرونده‌های انسانی در لبنان ضروری است. نظام مالی و بانکی لبنان نیازمند اصلاحات اساسی است.  دولت لبنان باید برای مبارزه با فساد تلاش کند و نخست وزیر نیز متعهد به انجام اصلاحات لازم شد. لبنان لیاقت بهتری نسبت به شرایط کنونی دارد».

پیش از این، رئیس جمهور فرانسه در واکنش به تشکیل دولت جدید لبنان، آن را گامی ضروری توصیف کرده و گفته بود: «سران لبنان باید به تعهدات ضروری خود در خصوص انجام اصلاحات پایبند بوده تا جامعه بین‌المللی بتواند به ارائه کمک به این کشور بپردازد».

تعیین تکلیف ماکرون برای لبنان: اقدامات فوری برای اصلاحات انجام شود

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند