رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم گفت: برخی درباره ویروس کرونا حرف های غیر صحیح و غیر مطابق با دین مطرح کردند مثلا گفتند کرونا در مجلس امام حسین (ع) نمی‌آید، در حالی که این یک حرف خلاف واقع است.

 آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی امروز در اولین جلسه درس خارج اصول مرکز فقهی ائمه اطهار گفت: برخی درباره ویروس کرونا حرف های غیر صحیح و غیر مطابق با دین مطرح کردند. مثلا گفتند کرونا در مجلس امام حسین (ع) نمی‌آید، در حالی که این یک حرف خلاف واقع است چرا که ممکن است یک وقتی امام حسین (ع) عنایتی کند و هیچ کسی هم در حرم و مجلس ایشان مبتلا نشود و تردیدی در این وجود ندارد؛ ولی به حسب ظاهر مثل این است که بگوئیم در حرم امام حسین (ع) تفنگ کار نمی‌کند، در حالی که شاهد بودیم صدام با مأمورین ملعونش به حرم امام حسین (ع) حمله و جای گلوله‌ها الان بر دیوارهای حرم موجود است.

وی افزود: مدعیان این مسائل درصدد هستند که بگویند ولایت ما قوی است و غیر از ما ولایت ندارند؛ در حالی‌که این قبیل ادعاها تنزل مقام ولایت ائمه معصومین(علیهم السلام) به امری بسیار جزئی است. چقدر خباثت و رذالت می‌خواهد که عده‌ی زیادی از علماء و فقهاء و بزرگان را متهم کنند که اینها دور از حقیقت ولایت هستند و ما که حرف‌مان کاملاً مطابق با جهل است طرفدار ولایت ائمه معصومین(علیهم السلام) هستیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: همواره باید به دنبال کسب علم و تحصیل آن باشیم و بدانیم بدون علم به جایی نمی‌رسیم. حتی رسیدن به مقامات عرفانی و سیر و سلوک نیز بدون علم امکان ندارد. منتهی مقصود از علم حقیقت آن است، نه این‌که مقداری از اصطلاحات و قواعد را، علم بدانیم. حقیقت علم آن نور و نورانیتی است که باید در درون ما ایجاد شود.

وی با اشاره به یک مطلب منتشر شده در فضای مجازی از قول بعضی از کسانی که  مراتبی در سیر و سلوک داشته‌اند و به نقل از مرحوم آقای قاضی این علوم را حجاب دانسته و بعد تأکید می‌کند که این علوم مانع است، گفت:  درباره مرتبه‌ی مرحوم آقای قاضی نمی‌خواهیم حرفی بزنیم و قضاوت کنیم که این کار بر عهده‌ی اهلش هست، ولی این حرف، به نظر ما  مطابق با قرآن و روایات نیست که بگوئیم این علوم مانع است چرا که این موضوع با آیه «والذین اوتوا العلم درجات»، مخالفت دارد.

 

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: قرآن این همه تشویق می‌کند به اینکه سراغ علم بروید، علم خشیت می‌آورد، خشیت هم درجه انسان را بالا می‌برد ما بخواهیم به بهانه سیر و سلوک دور علم را خط بکشیم نه مطابق با قرآن است و نه مطابق با روایات است و هیچ ضابطه‌ای ندارد. اینکه بگوئیم پنج سال، ده سال، درس خواندیم بقیه‌اش را سراغ سیر و سلوک برویم، سیر و سلوک سر جای خودش، ولی بزرگان ما تا آن لحظات آخر دست از علم برنداشتند، تا لحظات آخر دست از تحقیق و مطالعه و نوشتن برنداشتند، کنارش امور عبادی هم سر جای خودش بوده، نماز شب، قرائت قرآن، نوافل، اینها هم سر جای خودش بوده.

وی در پاسخ به سؤال برخی که می‌گویند علم حجاب است، گفت:  بله علم حجاب است اما حجاب نورانی است و تا به این حجاب نورانی نرسیم به آن خشیت نمی‌رسیم، چرا که معنای حجاب این نیست که به سراغش نرویم، یک حجاب‌هایی را باید سراغش رفت تا بتوانیم به مرحله بعد برسیم و الا انسان سراغش نرود اصلاً حجاب معنا ندارد و موضوعش منتفی می‌شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به طلاب توصیه کرد ما باید سراغ علم برویم و خسته نشویم، چرا که یکی از کارهای شیطان این است که در مسیر علمی می‌خواهد انسان را فریب بدهد، لذا اهتمام‌ خود را به درس روز به روز بیشتر کنیم، و بدانیم «رب زدنی علماً و عملاً و الحقنی الصالحین»  دستوری بوده که خدا به پیامبر اکرم فرمود، او مأمور بود اینگونه دعا کند، علم هم منتهی ندارد و پایان پذیر نیست.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) گفت: تبلیغات علیه روحانیت فراوان است و این تبلیغات منفی همیشه بوده اما فراز و فرود داشته، ولی باید بدانیم مردم، حتی غیر مسلمان‌ها به یک روحانی ملا، باتقوا، بصیر، خوش فکر، نیازمند هستند. لذا در شروع سال واقعاً اخلاص خودمان و قصد قربت خودمان را بیشتر کنیم متوسل به امام زمان(عج) بشویم، خودمان را در محضر آن حضرت ببینیم، آن حضرت را ناظر بر اعمالمان بدانیم و از حضرت هم استمداد کنیم برای ما و برای حفظ حوزه‌های علمیه، حفظ این درس‌ها، تقویت این بحث‌ها و رشد این بحث‌ها دعا کنند.

لازم به یادآوری است به منظور رعایت ضوابط بهداشتی و استفاده عموم، دروس آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی به صورت زنده از وب سایت ایشان قابل استفاده و بهره‌برداری است.​

این مطلب برایم مفید است
75 نفر این پست را پسندیده اند