طالبان می گویند کنترل خود را بر دره پنجشیر، آخرین ولایت افغانستان که هنوز در آن با مقاومت روبرو بودند تقویت می‌کنند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که پیشتر شماری از مردم در تماس‌های جداگانه به خانواده‌هایشان از کشتار مردم ملکی در قریه‌های پنجشیر از سوی نیروهای طالبان خبر داده بودند. گروه طالبان این ادعاها را رد کرده و گفته که نیروهای طالبان با غیرنظامیان کار ندارند.

«بازی بزرگ» ایران در افغانستانِ دوره طالبان

همزمان "جبهه مقاومت ملی" ضد طالبان اعلام کرد جنگ پایان نیافته و این گروه همچنان در حال "پیشرفت" است. روز گذشته اما طالبان ویدیویی منتشر کرد که در آن نیروهایش پرچم این گروه را در برابر فرمانداری پنجشیر برافراشته‌اند.

احمد مسعود، رهبر "جبهه مقاومت ملی" هم از همه‌ مردم افغانستان خواسته است تا در برابر گروه طالبان "به هر شکل ممکن قیام کنند و برای سربلندی و عزت افغانستان بپا خیزند."

ساعاتی پس از انتشار فراخوان احمد مسعود، شماری از شهروندان کابل و مزار شریف در تاریکی شب از خانه‌هایشان بیرون شده، شعار "مرگ بر پاکستان" و "الله اکبر" سر دادند.

بیش از سه هفته پس از تصرف پایتخت افغانستان، طالبان هنوز نتوانسته‌اند دولت جدید خود را اعلام کنند یا جزئیاتی درباره محدودیت‌های اجتماعی مورد نظرشان ارائه دهند.

در همین حال آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، در دوحه با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر حاکم قطر در حال مذاکره هستند.

قطر میزبان یک پایگاه نظامی بزرگ آمریکایی است و واشنگتن از پشتیبانی این کشور در تسهیل تخلیه از افغانستان قدردانی کرده است.

این اولین سفر مقام‌های ارشد آمریکا به منطقه پس از تسلط طالبان بر کابل است.

در واشنگتن، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت که تا به رسمیت شناختن طالبان فاصله زیادی مانده است.

این مطلب برایم مفید است
174 نفر این پست را پسندیده اند