ادعای سناتور آمریکایی: بایدن آمریکایی‌ها را در افغانستان رها کرده است

به گزارش نیوزویک، یک سناتور جمهوریخواه آمریکایی با ابراز نگرانی از آنچه که به زعم آنها بحران گروگانگیری در افغانستان یاد شده است، از رئیس جمهور آمریکا جهت اهمال در خروج مابقی اتباع این کشور انتقاد کرد.

 «تد کروز» سناتور تندرو جمهوریخواه کنگره آمریکا، از «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور درباره گزارش «بحران گروگانگیری» انتقاد کرد. گزارش مذکور مرتبط با آمریکایی هایی است که گفته می شود قادر به ترک افغانستان نیستند، چرا که طالبان مانع پرواز هواپیماها شده است.

کروز در این باره با انتشار توییتی، نوشت: جو بایدن آمریکایی ها را در افغانستان رها کرده است. اعضای کنگره شامل من و دفترم، به طور شبانه روزی مشغول کار برای خروج آنها از افغانستان بوده ایم و (این در حالی است که) وزارت خارجه (دولت) بایدن برای روزهای متمادی سردرگم بود. اکنون گزارش های بسیار نگران کننده ای از بحران گروگانگیری در دست است.

انتقاد کروز از بایدن و ادعای بحران گروگانگیری از سوی مقامات آمریکایی در حالی منتشر می شود که پیشتر آسوشیتدپرس روز یکشنبه در گزارشی به نقل از یک مقام افغان شاغل در فرودگاه مزار شریف ادعا کرده بود که دست کم چهار فروند هواپیمایی که برای خروج افراد- اتباع آمریکایی و مترجمان افغان- از افغانستان اجاره شده بودند، همچنان روزهاست که از باند فرودگاه برنخاسته اند.

خبرگزاری مذکور مدعی شد که مسافران این پروازها که بسیاری از آنها فاقد گذرنامه یا روادید هستند، اتباع افغانستان بوده و بنابراین نمی‌توانند کشور را ترک کنند.

اما از سوی دیگر، یک مقام بلندپایه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به نام «مایکل مک کاول» از ایالت تگزاس در برنامه «فاکس نیوز ساندی» مدعی شد که شماری از اتباع آمریکا از جمله مسافران این هواپیماها هستند و اینکه طالبان با ممانعت از پرواز این هواپیماها «عملاً این شهروندان [آمریکایی] را گروگان گرفته است».

نماینده کنگره آمریکا از افشای منبع داده‌های مورد ادعای خود خودداری کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.