علی اکبر محرابیان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه‌های خود گفت: سومین بار است که افتخار دارم برای کسب رأی اعتماد در محضر نمایندگان حضور پیدا می‌کنم و طی دو هفته اخیر در قالب جلسات مفصل و مستمر در کمیسیون‌های تخصصی، فراکسیون‌ها و مجامع استانی حضور یافته‌ام و نمایندگان به طور دقیق بنده را از نظرات خود بهره مند کردند لذا قول می‌دهم در صورت کسب رأی اعتماد این نظرات را در دستور کار قرار دهم.

علی اکبر محرابیان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه‌های خود گفت: سومین بار است که افتخار دارم برای کسب رأی اعتماد در محضر نمایندگان حضور پیدا می‌کنم و طی دو هفته اخیر در قالب جلسات مفصل و مستمر در کمیسیون‌های تخصصی، فراکسیون‌ها و مجامع استانی حضور یافته‌ام و نمایندگان به طور دقیق بنده را از نظرات خود بهره مند کردند لذا قول می‌دهم در صورت کسب رأی اعتماد این نظرات را در دستور کار قرار دهم.

وی در ادامه افزود: اطمینان داشته باشید وزارت نیرو در دولت کار و تلاش همت خواهد کرد دغدغه مردم را برطرف کند؛ دولت در زمانی کار خود را شروع می‌کند که قطعی‌های مکرر موجب اختلال در کار مردم شده و بخشی از ظرفیت صنایع و تولید متوقف مانده که این امر باعث بروز ضرر و زیان، بیکاری و افزایش نرخ کالاها شده است البته وضعیت در موضوع آب نیز در برخی نقاط کشور بهتر از برق نیست.

محرابیان ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه اهداف خوبی را در نظر گرفت اما این موارد محقق نشده است لذا تلاش خواهیم کرد عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم تا در آینده شاهد قطعی نباشیم.

ملزم به اسناد بالادستی هستیم

وی در ادامه افزود: همگان می‌دانند بنده مسئولیت اجرای چندین نیروگاه و احداث سد را بر عهده داشته‌ام که بر این اساس بیش از ۸ هزار و ۳۰۰ مگاوات برق و ۱۰ میلیارد مترمکعب آب به شبکه سراسری اضافه شده است، این طرح به عنوان مهر ماندگار مورد تفقد رهبر انقلاب قرار گرفته است. باید کارگاهی به وسعت ایران بنا کنیم و کاستی‌ها را جبران کنیم.

وزیر پیشنهادی نیرو در ادامه گفت: حصول اطمینان از تأمین آب و برق پایدار و مطمئن، ارتقاء حکمرانی آب با مبانی عدالت، شفافیت، قانون‌مداری و توجه به مناطق محروم، بهبود اقتصادی آب و برق به منظور ایجاد تعادل در منابع و مصارف با اولویت افزایش بهره‌وری و راندمان، ارتقاء سطح پژوهش و فناوری متکی بر تقویت توان ساخت داخل، بهبود محیط کسب و کار در صنعت آب و برق از طریق تعامل حداکثری با بخش خصوصی و مردمی که همان مردمی سازی اقتصاد است از جمله اصولی است که در برنامه‌های پیشنهادی‌ام وجود دارد.

وی افزود: مهمترین سرمایه ما در صنعت آب و برق نیروی انسانی انقلابی، پاک، دانش آموخته و فرهیخته است لذا اینجانب در تدوین برنامه خود را ملزم به رعایت مفاد اسناد و قوانین بالادستی می‌دانم.

محرابیان ادامه داد: ناترازی تولید و مصرف در تابستان امسال بیش از ۱۳ هزار مگاوات بوده است که برای رفع این موضوع احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید طی۴سال با مشارکت و همکای صنایع بزرگ کشور به ویژه صنایع انرژی بر، تکمیل و احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید طی ۴ سال که شامل ۳ هزار مگاوات نیروگاه تا پیک سال آینده، ۵ هزار مگاوات تکمیل سیکل ترکیبی و احداث ۲ هزار مگاوات نیروگاه جدید خواهد بود، احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر با محوریت نیروگاه خورشیدی طی ۴ سال با استفاده از ظرفیت مردمی از جمله مسائلی است که در اولویت کاری وزارت نیرو قرار دارد.

وی افزود: صرفه جویی سوخت حاصل از نیروگاه های تجدیدپذیر گنج بزرگ و دائمی است چرا که تابش اشعه خورشید مستمر و رایگان است. سرمایه‌گذاری لازم برای احداث ۱۰ هزار مگاوات که معادل ۶ میلیارد دلار است، در صورت صرفه جویی سالانه موجب ۳ میلیارد دلار خواهد شد.

مردم و نمایندگان به نظام تخصیص و توزیع  آب اعتراض دارند

این وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم گفت: خوشخبتانه ظرفیت‌های قانونی استفاده از منابع حاصل از صرفه جویی در سرمایه‌گذاری اینگونه طرح‌ها فراهم است که از جمله این قوانین ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید است. همچنین مدیریت تقاضا برق نیز با استفاده از سیاست های تشویقی برای ایجاد انگیزه در مردم که خود الگوی مصرف را اصلاح کنند دارای اهمیت است که با آن توجه شده است. اصلاح روابط مالی بین دولت، تولیدکننده و مصرف کننده به نحوی که باعث افزایش انگیزه سرمایه گذاری شود.

محرابیان اضافه کرد: نظام تخصیص و توزیع  آب کشور به گونه‌ای است که اغلب مردم و نمایندگان نسبت به آن اعتراض دارند، لذا مهمترین برنامه بنده در این حوزه اصلاح نظام حکمرانی آب و نحوه تخصیص برمبنای ۳ اصل؛ عدالت، شفافیت و قانونمداری است که با استفاده از این الگو به اعتماد عمومی در جهت احقاق حقوق عامه مردم به عمل خواهد آمد. تامین آب روستایی و مناطق محروم از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده است.

محرابیان تاکید کرد: تامین آب روستایی از برنامه‌های اصلی ما در وزارتخانه است در حال حاضر درصد برخورداری روستاها از آب شرب ۷۵ درصد است که طبق برنامه درصد برخورداری روستاها از آب شرب به ۹۰ درصد خواهد رسید.

وی ادامه داد: طی ۴سال آینده با اجرای برخی سدها که مطابق مطالعات به روز شده ضروری است به ظرفیت ذخیره آب سدها افزوده می‌شود که ۶۰۰ میلیون مترمکعب آن برای آب شرب خواهد بود و باعث از بین رفتن تنش آبی می‌شود همچنین ۶۰۰ میلیون مترمکعب دیگر برای صنعت خواهد بود که باعث ایجاد ۳۰۰ شغل خواهد شد و الباقی ذخیره آبی برای حوزه کشاورزی در نظر گرفته می شود البته سهم محیط زیست محفوظ خواهد بود.

وزیر پیشنهادی نیرو گفت: برق رسانی به چاه‌های کشاورزی با انرژی های تجدید پذیر از برنامه های بنده است، مهار روان آب ها در برخی نقاط بدون مناطق شمالی و ایجاد سبد تامین آب از آب دریاها برای صنایع از جمله برنامه های در ۴ سال آینده است. در زمان تصدی وزارت صمت طرح آبرسانی خلیج فارس به فلات از جمله اقداماتی بود که صورت گرفت.

وی بیان کرد: کشورهای خلیج فارس ۲۵ میلیون مترمکعب از آب دریا استخراج و شیرین می کنند، سهم کشور ما بسیار اندک است و بسیاری از شهرهای حاشیه دریا فاقد آب هستند. طی ۴ سال آینده با رعایت تمامی موازین زیست محیطی استخراج آب دریا و شیرین کردن آن انجام می‌شود.

محرابیان گفت: استخراج آب ژرف برای مصارف برخی شهرها در برنامه قرار دارد، موضوع مهار و مدیریت آب‌ها از سیاست های جدی وزارت نیرو خواهد بود. همچنین احقاق حقوق مردم به خصوص مرزنشینان با فعال سازی دیپلماسی آب با همکاری وزارت خارجه در دستورکار قرار می گیرد.

وزیر پیشنهادی نیرو گفت: طرح جمع آوری و تسویه فاضلاب با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باعث گسترش چشمگیر انتقال پساب خواهد شد و تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا پروژه هایی که غیرفعال هستند را فعال کنند چرا که تاخیر در پروژه بیشترین مشکلات را ایجاد می کند.

وی عنوان کرد: اجرای شبکه های پایین دستی در اولویت کار قرار می‌گیرد، یکی از نکات کلیدی برنامه بنده استفاده به موقع از اعتبارات در اجرای پروژه‌ها است، استفاده از ظرفیت بودجه ۱۴۰۰، صندوق توسعه ملی و بخش خصوصی از جمله راهکارهای اجرای برنامه است و ضرورت دارد با همکاری دولت و مجلس برای تدوین بودجه ۱۴۰۱ و برنامه هفتم توسعه راهکارهای مناسب برای تامین مالی برنامه ارائه کرد.

محرابیان تاکید کرد: من اکنون متعهد می‌شوم با استفاده از ظرفیت های جهانی و انقلابی کشور ساختار وزارت را تغییر دهم، ۴ سال آینده شاهد حضور چندصد مدیر متخصص در رأس امور خواهید بود و با همکاری دانشگاه ها و مراکز تحقیقات، پژوهش های بنیادی و تولید فناورانه را گسترش دهند و بخش خصوصی را محور حرکت توسعه قرار دهند و از تمامی فعالان دعوت می کنم با سرمایه گذاری در حوزه انرژی و آب از ارزش افزوده پر سود بهره مند شوند.

وی افزود: با رعایت موازین زیست محیطی که الزام مکتب اسلام و قانون است همه پروژه ها را به سرانجام برسانم و تلاش می کنم همکاری تنگاتنگی با وزارت صمت، جهاد کشاورزی و نفت در راستای خدمت صادقانه برای ذینفعان داشته باشم. همچنین وزارت نیرو و شرکت‌های زیر مجموعه اجرای بند د تبصره ۲۰ قانون بودجه را دنبال کنند.

وزیر پیشنهادی نیرو در آخر گفت: اگر با رأی شما بار این مسئولیت در مقطع حساس بر دوش بنده قرار گیرد تلاش می‌کنم با پرسنل شریف صنعت آب و برق نگرانی‌ها را مرتفع کنم و برای پیمودن این مسیر به همکاری و همراهی شما و کمیسیون های تخصصی نیاز فراوان دارم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند