محمدرضا شانه ساز در پنجمین جلسه کمیسیون سلامت و پزشکی شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره واردات واکسن فایزر توسط بخش خصوصی، یادآور شد: در رابطه با بخش خصوصی و شائبه‌هایی که وجود دارد و مطرح است، تاکنون ۵۰ معرفی‌نامه به بخش خصوصی ارایه شد؛ برای مثال به اتاق بازرگانی پنج معرفی‌نامه داده شده که برای هیچ‌کدام اقدامی صورت نپذیرفته است. این در حالی است که روابط عمومی شرکت فایزر اطلاعیه داد فقط با دولت‌ها در ارتباط خواهیم بود و این یعنی توزیع این واکسن از طریق شرکت‌های خصوصی امکان‌پذیر نخواهد بود.

به گفته شانه ساز، هیچ شرکت واکسن‌سازی خصوصی قادر نخواهد بود وارد مذاکرات برای واردات واکسن شود و این تعامل و مذاکرات فقط از طریق دولت‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.

۲۵ میلیون دُز واکسن تزریق شد

وی در ادامه با اشاره به تعداد دُزهای تزریق شده واکسن کرونا در کشور، اظهار داشت:‌ تاکنون ۲۹ میلیون و ۶۶۵ هزار دُز واکسن در کشور آماده مصرف و حدود ۲۵ میلیون دُز تزریق شده است. همچنین ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دُز واکسن وارداتی است، سه میلیون و ۱۸۵ هزار دُز هم داخلی و تولید شرکت برکت است.

به گفته شانه ساز، از بین واکسن‌های وارداتی، سینوفارم بیش‌ترین تامین کننده بوده است. سرعت تزریق هم قابل توجه است و پیش‌بینی شده در شهریور ماه حداقل ۳۰ میلیون دُز واکسن وارد کشور شود و تولیدکننده‌های جدید از این ماه وارد بازار می‌شوند.

وی ادامه داد: در ۶ ماهه دوم سال جاری، تولیدکننده‌ها مصرف را مدیریت خواهند کرد و تا پایان آبان ماه برنامه‌ریزی شده که ۸۰ میلیون دُز واکسن وارد کشور شود.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مدیریت متمرکز و نظم اجتماعی در برخی کشورها مانند چین باعث کنترل این بیماری شد، اظهار داشت: چین به عنوان اولین کشوری که با ویروس کرونا مواجه شد، بیماری را کنترل کرد. مدیریت در این حیطه، مسأله‌ای فرهنگی و مرتبط با مدیریت کلان است که در این صورت می‌توان بیماری را کنترل کرد. در این زمینه باید با مردم صحبت و چالش‌ها مطرح شود. در حال حاضر میزان رعایت پروتکل‌ها به زیر ۴۰ درصد و به یک‌سوم جمعیت رسیده است. آمارها نشان می‌دهد در آبان ماه جاری پیک شدید را تجربه خواهیم کرد و اگر در زمینه رعایت پروتکل‌ها مدیریت کلانی صورت نپذیرد، میزان ابتلا و فوتی بیشتر می‌شود.

آخرین وضعیت واکسن‌های در حال تولید

شانه‌ساز با تاکید بر اینکه هفت تولیدکننده واکسن داخلی وجود دارد، اضافه کرد: از مجلس تا افکار عمومی برای تامین واکسن فشار وارد می کنند؛ بهترین واکسن در دسترس‌ترین است. اکنون شرکت رازی تاییدیه تولید در فاز ۲ را دریافت کرده است، همچنین شرکت میلاد دارو در حیطه ساخت واکسن کرونای خود که مزین به نام شهید فخری‌زاده است، تاییدیه فاز ۲ را دریافت کرده و می‌توانند تقاضای وارد کردن ۲ دُز به بازار را داشته باشند.

وی گفت: شرکت پاستور هم‌ مجوز تولید ‌محصول مشترکی با همکاری کوبا را دریافت کرده است. شرکت سیناژن نیز وارد فاز سه تولید شده و فناوری را از استرالیا گرفته است. نورا که وابسته به دانشگاه بقیه الله است فاز یک را تولید کرده و وارد فاز ۲ شده است. همچنین بحثی درباره تامین واکسن برای خانم‌های باردار و جوانان زیر ۱۸ سال مطرح بود که شرکت برکت پروپوزال خود را در این زمینه ارایه کرده است. همه این پلتفرم‌ها به سازمان جهانی بهداشت متصل می شوند تا مستندات خود را ارایه کنند.

۲۰ میلیون دُز واکسن از چین وارد شد

وی اظهار داشت: حدود ۲۰ میلیون دُز واکسن از کشور چین، پنج میلیون دُز واکسن آسترازنکا و بهمن‌ماه سال گذشته نیز حدود یک میلیون و ۲۰ هزار دُز واکسن اسپوتنیک از روسیه وارد کشور شده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند