وزیر بهداشت با بیان اینکه واکسیناسیون صددرصدی هم نمی‌تواند باعث ایمنی کامل جامعه شود، افزود: تنها راه مبارزه با ویروس رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است، چرا که واکسیناسیون شخص را رویین تن نمی‌کند.

نمکی با بیان اینکه‌ خیزهای بیشتر کرونا در آینده در راه است، تصریح کرد:‌ نمی‌توان مردم را در به وجود آمدن خیزها و پیک‌های کرونا مقصر دانست چرا که در تعطیلی‌های قبلی همچنان مترو، رستوران‌ها و دیگر کارخانه‌های تولید بیماری فعالیت می‌کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه‌ نظام بهداشت و درمان متولی اقتصاد کشور و تامین بسته‌های حمایتی نبوده و نیست، اضافه کرد: اما این بخش‌ها جور و زحمت بی‌شماری برای ما به همراه داشته‌اند.

 وی ضمن اشاره به شیوه مدیریت بیماری در سطح کشور گفت: تنها در روزهای نخست به حرف ما گوش می‌دادند اما در ادامه فقط ما یک رای در ستاد ملی مقابله با کرونا داشتیم در صورتی که در هیچ جای دنیا چنین وضعی نبوده است.

‌نمکی با بیان اینکه بگو مگوها مشکلی را حل نمی‌کند خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنها با همکاری و همدلی تمامی نهادها و دستگاه ها می توانیم از مشکلات عبور کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه به تحریم‌های ظالمانه رژیم آمریکا در حوزه سلامت و درمان پرداخت و گفت: با وجود ادعای دروغ مقامات آمریکایی، تحریم‌ها مانع بزرگی برای تهیه و تامین دارو و تجهیزات کشور ایجاد کرده است.

وی ‌از احتمال وجود خیز جدید بیماری خبر داد و گفت: ما هنوز به قله و پیک بیماری نرسیده‌ایم و احتمال دارد با عادی‌انگاری، بیماری رشد و شدت بی‌بیشتری پیدا کند.

نمکی به درخواست روزهای گذشته مبنی بر تعطیلی کشور به مدت دو هفته اشاره کرد و گفت: دلهره از فروپاشی نظام سلامت و همچنین خستگی کادر درمان عامل اصلی نگارش انتشار این نامه بود.

وزیر بهداشت ‌مهاجرت احتمالی شهروندان افغانستانی را یکی از تهدیدها برای اوج‌گیری دوباره کرونا دانست و ادامه داد: با توجه به اینکه قم مقصد بسیاری از این مهاجران خواهد بود احتمال دارد با ورود این مهاجران به این استان و عدم رعایت دقیق شیوه‌نامه‌ها توسط آنها، شاهد اوج‌گیری مجدد بیماری باشیم.

وی همچنین افزایش ظرفیت بهداشت و درمان کشور در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت تخت های icu در کشور دو برابر افزایش داشته و ۱۵۰۰ دستگاه اکسیژن ساز نیز به مراکز درمانی فرستاده شده است.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند