«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه امروز (سه‌شنبه) گفت آنکارا در حال گفت‌وگو با تمام طرف‌ها در افغانستان از جمله طالبان است.

چاووش‌اوغلو طی نشست خبری در قطر با استقبال از اظهارات طالبان بعد از مسلط شدن بر قدرت در افغانستان، توضیح داد: «ما پیام‌هایی را که طالبان تاکنون به کشورهای خارجی، دیپلمات‌ها یا مردم خود داده است، مثبت می‌بینیم. امیدواریم این [رویکرد مثبت]‌ را در عمل نیز ببینیم».

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی با اشاره به ۶۰۰ نیروی نظامی ترکیه در افغانستان، اظهار داشت که درباره امنیت فرودگاه کابل و انتقال قدرت در این کشور با آمریکا و دیگر دولت‌ها مباحثه می‌کنند.

وزیر خارجه ترکیه ادامه داد: «ما تمام این موضوعات را با کسانی که در دولت انتقالی افغانستان خواهند بود و اینکه چه نوع دولتی در این کشور تشکیل خواهد شد، به بحث می‌گذاریم. ما تمام این‌ها را مورد بحث قرار می‌دهیم اما ابتدا این کشور باید آرام شود».

این در حالی است که پیشتر «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه با ابراز نگرانی از وضعیت خطرناک در افغانستان، از احتمال دیدار خود با رهبر گروه طالبان برای گفت‌وگو درباره پایان جنگ در این کشور خبر داده بود.

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند