کاوه خداشناس با حضور در برنامه «سریالیست» در ابتدا بیان کرد: بابت از همه از دست دادن ها به مردم تسلیت می گویم، همه عشق ها، زندگی ها، امیدها... واقعا روزگار سختی داریم و امیدوارم هرچه زودتر از مخمصه این ویروس منحوس خلاص شویم و به زندگی طبیعی مان برگردیم.

وی درباره سریال «وقت صبح» توضیح داد: این سریال فیلمنامه ای خطی بدون فراز و فرودهای مرسوم بود و چنین نکته ای هم می توانست نقطه ضعف تلقی شود هم نقطه قوت. به نظرم در سریال ما این موضوع به نقطه قوت تبدیل شد. ابتدا می گفتم قهرمان باید فعال تر باشد اما وقتی آقای میرزازاده و نگرش او نسبت به روایت را شناختم متوجه شدم این درست ترین روایت است.

بازیگر فیلم «خداحافظ رفیق» درباره ایفای نقش روحانی گفت: به این شکل که در چند قسمت به زندگی یک روحانی پرداخته شود اولین تجربه ام بود. شعری هست که می گوید "پدر تبر کجاست، باغ، باغ بی تفاوتی شده است" یکی از چیزهایی که این روزها مرا شگفت زده می کند این است که ما چقدر نسبت به جان آدمیزاد بی تفاوت عمل می کنیم. حقیقتا با رفتن هر عزیزی یک جامعه دچار مشکل می شود و خشم و ناراحتی خانواده او در جامعه تکثیر می شود. حاج آقای «وقت صبح» ویژگی اش این بود که بی تفاوت نبود.

وی «وقت صبح» را خوش ساخت دانست و درباره نزدیک شدن به شخصیت روحانی تاکید کرد: تلاشم این بود که به سمت روحانی کلیشه ای مطهری که هرگز خطا نمی کند نزدیک نشوم. بلکه آدمی باشد که خاکستری است و تا اندازه ای این ویژگی خاکستری بودن را برای او قائل شویم. او حتی یک جا تصمیم اشتباهی می گیرد و جان آدمی از بین می رود. قصه هم خیلی کیارستمی وار تمام شد. یک جمله معروف هست که می گوید "نبوغ آدمها در انتخابشان است". حاج آقای ما هم دچار این ماجراها بود و من برای نزدیک شدن به او تلاش کردم.

این بازیگر با اشاره به نشست هایی با روحانیون ادامه داد: به خانه و زندگی چند روحانی سر زدیم، نحوه رفتار آنها با فرزندان و خانواده شان را دیدیم و جلسه سوم و چهار دیگر با آنها رفیق شدم. خیلی از آنها ممنونم که در خانه هایشان را به روی ما باز کردند. مدل بستن عمامه را هم من به طور کامل دوره دیدم و خیلی دقیق وارد زندگی روحانیون شدم.

خداشناس در واکنش به کریمی که می گفت به خاطر ظاهر و باطن مثبت خودت هر کارگردانی تو را برای نقش مثبت انتخاب کند، نصف راه را رفته، با خنده پاسخ داد: اگر برای هر نقشی وقت بگذاری، تلاش کنی و بکوشی به ریزه کاری های پرداخت آن شخصیت ورود کنی، قطعا مخاطب باورت می کند و تو را همراهی می کند. اتفاقا پیش زمینه ذهنی مخاطب نسبت به من شرایط را سخت تر می کند و اگر لغزشی داشته باشم این باور به هم می ریزد و باید با احتیاط در ایفای نقش هایم جلو بروم.

او پس از پخش دقایقی از سریال «پرده نشین» که فرهاد آئیش در آن به ایفای نقش روحانی پرداخته بود، در این خصوص گفت: انتخاب ایشان جسورانه و ساختارگریز بوده و خرق عادت اتفاق افتاده است، اتفاق جالبی بود و الحق که آقای آئیش به خوبی از پس نقش برآمدند.

بازیگر «وقت صبح» با اشاره به ساخت این سریال در مرکز سمنان و قصه هایی که اغلب بهترند به جای تهران در شهرهای دیگر ساخته شود، تصریح کرد: گلچین دانشجویان فارغ التحصیل شده دانشگاه صداوسیما که به شهرهایشان برگشته اند هر کدام به موفقیت هایی رسیده اند. تهیه کننده و کارگردان این سریال هم خلاق و موفق هستند. برای این سریال خیلی همدل بودیم، چون هم سن بودیم و حتی عوامل اصلی چند سال از من کوچک تر بودند.

خداشناس با تبریک به عوامل «سریالیست» اذعان کرد: جای برنامه ای که تولیدات خود سازمان را به چالش بکشد خالی بود. هیچ چیزی رشد نمی کند مگر اینکه در بوته نقد قرار بگیرد. به ایده برنامه و روندی که دارید تبریک می گویم امیدوارم کمتر دست به عصا باشید و رند تر جلو بروید. حیف است هرچقدر صریح تر درباره آثار صحبت کنید، آثار پخته تر خواهند شد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند