نایب رئیس کمیسیون‌ حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی از سید ابراهیم رئیسی خواست تا با انتخاب تیم قوی بهترین تصمیات را درباره اقتصاد، اشتغال، مسکن و فضای مجازی و دولت الکترونیک بگیرد.

حسن نوروزی در جلسه علنی امروز(یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با استناد به اصل ۱۱۵ قانون اساسی اظهار کرد: رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب شود، یعنی باید ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوا، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور. ما بر اساس همین موضوع که آقای رئیسی درخور این اصل قانون اساسی بودند، با افتخار رأی دادیم.

نایب رئیس کمیسیون‌ حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از ایشان توقع داریم که نسبت به اقتصاد و دولت الکترونیک و فضای مجازی تصمیمات درست بگیرند و تیم قوی انتخاب کنند. رشد اقتصادی ما باید آنقدر شتابان باشد که به متوسط رشد ۸ درصد در سال برسیم. توسعه پیوندهای اقتصادی و تجاری متقابل و شبکه‌ای کشور به ویژه با کشورهای منطقه آسیای جنوب غربی برای تبدیل شدن به قطب تجاری و ترانزیتی و انعقاد پولی دوجانبه و چندجانبه با کشورهای طرف تجارت.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی به جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور اشاره کرد و گفت: دولت آینده باید انگیزه‌ها و مشوق‌های لازم را ایجاد کند. همچنین باید تغییر نگاه نفت و گاز و درآمدهای حاصل از آن از منبع تأمین بودجه عمومی به منابع سرمایه‌های زاینده اقتصادی مورد توجه قرار گیرد.

نوروزی همچنین به حمایت از تأسیس شرکت‌های غیردولتی تأکید کرد و گفت: من از شرکت کروز که ۲۵ درصد از سرمایه ایران خودرو را دارست، بازدید کردم. مدیر این شرکت ادعا کرد که اگر اجازه دهند مدیر ایران خودرو را ایشان انتخاب کنند، در عرض یک سال این شرکت را خودکفا کرده و از زیان‌دهی به سوددهی خواهد رساند. در غیر این صورت ۲۵ درصد سهام خودم را به حرم امام رضا (ع) می‌بخشم.

وی همچنین به دولت سیزدهم توصیه کرد که تحقق کامل هدفمندی یارانه‌ها را جدی گرفته و ضمن توجه به تقسیم کار نقش ملی استان‌ها و سواحل کشور عنایت داشته باشند.

نوروزی ادامه داد: فرودگاه بین المللی امام خمینی هزار و ۴۰۰ هکتار منطقه آزاد و ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار منطقه ویژه اقتصادی دارد. اگر استاندار تهران همین موضوع را تقویت کند، بخش عظیمی از تحریم‌ها برداشته خواهد شد. توسعه اقتصادی دریایی جنوب کشور و بازارهای دریایی نیز باید مورد توجه دولت جدید باشد.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی به دولت سیزدهم توصیه کرد که پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز را جدی بگیرند و سامانه جامع گمرکی باید در اختیار چندین وزارت خانه باشد.

وی افزود: دولت الکترونیک و شبکه ملی اطلاعات جدی است. کسانی که به طرح صیانت از حقوق کابران و سامان‌دهی پیام‌رسان‌های اجتماعی رأی دادند، در واقع به برنامه ششم توسعه عمل کردند. ایجاد و شبکه ملی اطلاعات، تأمین امنیت آن و تسلط بر دروازه‌های ورودی بسیار حائز اهمیت است.

نوروزی در پایان خطاب به رئیس قوه قضائیه گفت: از آقای اژه‌ای خواهش می‌کنم که به تخلفات رئیس جمهور که مورد بررسی مجلس و کمیسیون اصل ۹۰ بوده است، رسیدگی کند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند