دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین در گفت‌وگویی به روابط این جنبش و دیگر گروه‌های مقاومت با ایران پرداخت.

جهاد النخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین در بخشی از گفت‌وگوی تفصیلی خود با پایگاه خبری عربی ۲۱ به روابط این جنبش با جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

وی در پاسخ به این سوال که برخی مدعی‌اند که جنبش جهاد وابسته به ایران است گفت: ما این ادعا را به طور کامل رد می کنیم و همه باید بدانند که ما یک جنبش اسلامی سنی فلسطینی و وابسته به خود و مستقل از هر طرف هستیم اما مساله ای که رخ داد این است که جنبش جهاد همزمان با انقلاب اسلامی ایران تاسیس شد و مجموعه اول و موسسان جنبش جهاد همگی فرزند آن جنبش اسلامی بودند و زمانی که انقلاب اسلامی ایران پیروز شد تمام جنبش اسلامی جهان این انقلاب را تایید کرد .بهتر است بگوییم که روابط ایران با تمام کشورهای عربی و منطقه خوب بود و حتی ملت های عربی از انقلاب اسلامی ایران حمایت کردند.

وی تاکید کرد: ما ایران را کشوری مستقل می بینیم که توانایی مقابله با آمریکا را دارد و حامی ملت فلسطین است،آیا درست است که با آن دشمنی کنیم؟ این کشور موضع خصمانه با اسرائیل دارد و از ملت فلسطین و حق آن در آزادسازی دفاع می کند، نه خاک ما را اشغال کرده و نه ما را بازداشت کرده ، نه ما را تعقیب می کند و از فعالیت ما ممانعت نمی کند. آیا درست است که کشور حامی خود را کنار بگذاریم و به کشورهایی که با اشغالگران روابط ایجاد می کنند و با مساله فلسطین و ملت فلسطین مبارزه می کنند نزدیک شویم؟ آیا درست است که حمایت های آن ها را انکار کنیم؟ درخصوص مساله مذهب نیز اجازه دهید به شما بگویم که شیعه ها شیعه می مانند و سنی ها نیز سنی می مانند و این مساله تا ابد همین گونه خواهد بود، هیچ طرفی نمی تواند طرف دیگر را تغییر دهد و از مذهبی وارد مذهب دیگر کند. از طرف دیگر بگذارید بگویم که روابط ایران تنها با جنبش جهاد نیست بلکه با جنبش حماس نیز روابط دارد.

النخاله در پاسخ به سوالی درخصوص دلیل این ادعاها خاطرنشان کرد: منبع این شایعات برگرفته از "تفکر عدم پذیرش وجود یک جنبش اسلامی در موازات جنبش حماس است" جنبشی که می توان گفت گروه اخوان المسلمین در فلسطین است. تفکر پیوند ما با ایران از این جا آغاز شد زیرا اخوان المسلمین فلسطین وجود مجموعه اسلامی دیگر را نمی پذیرفتند و مدعی شدند که این ها شیعه هستند و این ها با ایران هم پیمان ایران هستند. من دوست دارم تاکید کنم که روابط حماس با ایران قوی تر از ما است و اگر تهران یک قرش(واحد پول) به ما کمک کند جنبش حماس در مقابل آن ده قرش دریافت می کند، با توجه به موقعیت و اطلاعاتی که دارم مسئولیت این حرف ها را برعهده می گیرم.

زیاد النخاله در پاسخ به این سوال که آیا می توان گفت که روابط ایران با تمام گروه های مقاومت در یک حد و اندازه است، گفت: خیر، نگفتم تمام گروه ها بلکه گفتم که اندازه روابط ایران و جنبش جهاد مشخص است و اندازه و عمق روابط ایران و حماس نیز مشخص است اما تمام گروه های فلسطینی در همین حد و اندازه با ایران رابطه ندارند و جهاد و حماس روابط گسترده تری دارند. تهران از همه گروه ها حمایت می کند اما حماس و جهاد از حمایت بیشتری برخوردارند. بنابراین به مصلحت ما نیست که با ایران اختلافاتی ایجاد کنیم و یا با آن ها دشمنی کنیم. ما صدبار گفتیم که عرب ها بیایند و از مقاومت فلسطین حمایت کنند آن زمان به برادران ایرانی خواهیم گفت که " از شما متشکریم از این پس برادران عرب مان از ما حمایت می کنند" اما مساله این است که اکنون برادران عرب مانع حمایت های دیگران از ما می شوند و ما را محاصره کرده اند. آیا درست است که ما حمایت های ایران را قبول نکنیم و به آن ها بگوییم ما خواهان ماندن در اشغالگری اسرائیل هستیم؟ این غیر ممکن است.

دبیرکل جهاد اسلامی تاکید کرد: در سال های دور اتحاد جماهیر شوری و نیروهای کمونیستی و مارکسیستی از فلسطین حمایت کردند و هیچ کس آن ها را انکار نمی کند زیرا آن ها خواهان مقابله با اشغالگری بودند. ملت فلسطین نیازمند تمام کمک های جهان عربی و اسلامی برای مقابله با اشغالگران و پروژه صهیونیستی است و هرکس تمایل به کمک و حمایت دارد، درهای فلسطین بر روی همه باز است و ایران جزو این کشورهای اسلامی است که به ما کمک می کند و امیدواریم که کشورهای دیگر در حمایت و کمک به ملت فلسطین با آن رقابت کنند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند